Още рецепти » Антибиотиците и алергията

 Антибиотиците и алергията

Както и много други лекарства, антибактериалните препарати може да предизвикат различни нежелателни реакции при техния прием, преди всичко токсични, както и лекарствена алергия. Алергичните реакции към тях са отговорът на имунната система на лекарствения препарат или на продуктите в неговия състав, които водят до развитието на нежеланата реакция...

Кои фактори провокират риска?

Те може условно да се обособят в три основни групи:

Първата е свързана с някои свойства на самите антибиотици.

Втората – с наличието на съпътстващи болести и приемът на други лекарства.

Към третата група се отнасят особеностите на всеки конкретен пациент.

Факторите на риска в първата група включват особеностите на химическата структура на самия антибиотик, неговият метаболизъм и режимът на дозиране (дозата, продължителността и честотата на приема). По принцип самият антибиотик не оказва изразено влияние върху имунната система. Алергични реакции предизвикват продуктите от разпада на антибактералните средства, които имат влияние върху имунитета. Колкото по-дълго болният приема антибиотика, толкова по-голяма е вероятноста от появата на алергия. Начинът на въвеждането на препарата също има значение. При местно използване – обработка на рани и т. н., се развива по-често забавена реакция, а при вътрешно или вътремускулно въвеждане – реакция от незабавен тип.

Фактори на риска от втората група са накои заболявания, като инфекциозна мононуклеоза, цитомегаловирусна инфекция, болести на кръвта, подагра.
Влиянието на лекарствените препарати върху развитието на алергичните реакции също не е еднозначно. При приема на анаприл и атенолол се увеличава тази възможност. Намалява се обаче рискът от развитие на алергия при приема на хормонални препарати (алергодил, перитол и др.), на някои стабилизатори на мембранaта на дебелите клетки – интал, кромосол, кромолин, задитен и т. н., на антагонисти и др.
В редица случаи за приготвяне на разтвор от антибиотика се използва новокаин (лидокаин), които също предизвикват алергични реакции.

Към факторите на риска в третата група се отнасят генетични и конституционални особености на пациента, неговата възраст, пол и наличие на предразположеност към алергични реакции. Ако при родителите са отбелязани реакции към антибактериални препарати, рискът от подобни реакции при техните деца нараства няколко пъти.

Внимание! Ако досега сте проявили алергична реакция към някакъв препарат, непременно съобщете на лекаря, тъй като трябва много внимателно да се подходи към избора на антибиотик.

Кога може да се развие алергичната реакция след приема на антибиотика?

Бързата реакция се проявява веднага или до 1 час след това. Клинично се проявява като анафилаксии, обриви или оток на Квинке, ларингоспазъм или оток на гърлото. Понякога – и с рязко намаляване на кръвното налягане. Развитието на реакциите от този тип са свързани с вече съществуваща алергична настройка на организма. А конкретните виновници са синтезираните имуноглобулини от клас Е.

Ускорените реакции се прояват от 1 до 72 часа след приема на антибиотика. Проявяват се също с обриви или оток на Квинке, с ларингоспазъм или оток на гърлото.

Късните реакции се развиват след 72 часа от приема на антибиотика. Клиничните им прояви са разнообразни: интестинален нефрит, хемолитична анемия, тромбоцитопения, синдром на Стивън-Джонсън и т. н.

Как се проявява алергията?

• С поражения върху кожата - копривна треска, оток на Квинке, кожен сърбеж без копривна треска, изриване, еритема, фотосенсибилизация (повишена чувствителнст към слънчевите лъчи), контактен дерматит и т. н.

• С поражения върху бъбреците - остър интерстинален нефрит.

• С поражения върху белите дробове - бронхоспазъм.

• С реакции от страна на кръвта - еозинофилия, тромбоцитопения, хемолитична анемия, гранулоцитопения.
Става ясно, че предизвиканите от приема на антибиотици алергични реакции съвсем не са безобидни и затова към антибиотичното лечение трябва да се пристъпва много внимателно. Основната отговорност е на лекуващия лекар, но болните също могат да помогнат, предупреждавайки за проблеми с антибиотици, които са имали досега.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Бабините суеверия и детското здраве

Ако сте родители и имате малки деца, неминуемо сте се сблъсквали със закостенелите рецепти, навици и традиции на по-възрастните членове на семейството, когато става въпрос за отглеждането на децата. Н...

Куба - дъх на пури и ром

През ХV век испанските конквистадори стъпват на този неголям участък земя. Само за няколко десетилетия нашествениците отсекли хиляди дръвчета и практически унищожили местното население. Главен виновни...

Вгледайте се в... очите си

Често казват, че те са огледалото на душата. Може би, но всъщност сигурно е само едно - очите ни издават умората, стреса, злоупотребата с някои изкушения, липсата на достатъчно сън. По състоянието на ...

Внимание! Детска хипертония

За съжаление вече имаме и такава статистика – детска хипертония, която засяга 3-10 % от децата ни. Това е изключително тревожно, защото до голяма степен оформя близкото и далечно бъдеще на децата с хи...

Начало