Още рецепти » Кои са най-сериозните усложнения при грип

 Кои са най-сериозните усложнения при грип

Най-податливи на грипните вируси и усложнения са децата, старите хора и хронично болните. Сред сериозните последици са бронхитът и пневмонията. Бронхитът е продължение на грипа, от което най-често боледуват диабетици и хора с исхемична болест на сърцето. Да се пазят най-възрастните, те са особено уязвими.
Най-сериозното усложнение е пневмонията. Първичната вирусна пневмония започва като типичен грип. Развива се светкавично с висока температура, кашлица, затруднено дишане. Рискът от фатален край е голям.
Вторичната бактериална пневмония е свързана с грипа, протича по-леко от вирусната и от нея рядко настъпва смърт. Засяга възрастни и болни със сърдечни и белодробни проблеми. Лечението е антибиотично.
Възпалението на средното ухо (отит) е усложнение само при деца.
Грипът може да засегне и централната нервна система. Последица е енцефалитът, който практически може да засегне всеки и синдромът на Рей – рядко, но сериозно увреждане. То е характерно за деца до 18 години. Отчетена е 40 на сто смъртност. Дори и напълно излекувани, някои болни може да имат неврологични оплаквания.
Ако детето вдигне висока температура (до 40 градуса) и направи фебрилен гърч, повикайте веднага лекар. Може да става въпрос за започващ менингит или енцефалит.
Засягането на сърдечносъдовата система – миокардит и периакардит (възпаление на сърцето и неговата обвивка) е сред най-сериозните усложнения. Успокояване за възраст, пол и болести не бива да има. Засегнати може да бъдат всички.
Сериозна последица на грипните вируси е и миозитът – заболяване на мускулите, съпроводено с възпаление и дегенеративни промени. Проявява се предимно при деца, но рядко.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Картофени салати

Зимна салата с картофи Прoдукти: 8 средно големи картофа, 3 с.л. сметана, 3 твърдо сварени яйца, 3 кисели краставички, 10 зелени маслини, 10 изпържени печурки, 1 връзка магданоз, 1 ч.л. наситне...

Цветя за тъмните ъгли на стаята

За отглеждането на повечето стайни растения се изискват добре осветени помещения, затова те се разполагат на первазите или близо до прозорците. Но някои зелени приятели може да се развиват и в дълбочи...

Афти в устата

Често по устната ни лигавица излизат афти, която са много досадни и неприятни и понякога изчезват доста трудно. Те започват с везикулозен обрив, последван от разязвяване на лигавицата с белезникави на...

Как да отледаме красиви лиани

Поддържането на катерливите и увивни декоративни растения се свежда главно до поливане, окопаване, торене и резитба. Увивни растителни видове, които се използват в озеленителната практика у нас са:...

Начало