Още рецепти » Долмабахче – Версай край Босфора

 Долмабахче – Версай край Босфора

Този дворец обикновенно остава извън стандартните маршрути на организирания туризъм в Истанбул. Долмабахче обаче превъзхожда по красота и блясък всички други обекти край Босфора и е сравним с най-представителните европейски дворцови комплекси.

Историята

Дворецът Долмабахче е построен по времето на султан Абдулмеджид, който поръчал строежът му на известния архитект от арменски произход Карабет Балян. В основата на идеята обаче стои майката на султана Безми Алем, която проявявала голям интерес кък западната култура и архитектура.
Строителството на двореца започва през 1847 г. и завършва в 1856 г., когато султанът и цялото му семейство се премества да живее в него. Освен Абдулмеджид в двореца живеят още 5 султана, както и първия халиф на Османската империя – Халиф Абдулмеджид. След обявяването на Турция за република Долмабахче става резиденция на Кемал Ататюрк, който се настанява в двореца при всяко свое посещение в Истанбул. Ататюрк прекарва тук и последните дни на живота си – до своята смърт на 10 ноември 1938 г.
По заповед на Ататюрк през 1937 г. Долмабахче е отворен за обществено посещение. А през 1964 г. дворецът е обявен за музей.

Градините

Долмабахче притежава няколко прекрасни градини, създадени по най-добрите образци на западното градинарско изкуство. Най-впечатляваща е разбира се градината пред Резиденцията на султана, в която има изключително редки дървесни видове. В центъра на градината е разположен разкошният Фонтан с лебедите. Зад двореца е разположена т.нар. Птича градина, която носи белезите на турските традиции в градинарството. В тази градина и досега могат да се видят пауни, папагали и други екзотични птици. Внимание заслужава също така градината пред харема.

Дворецът

Дворецът се състои от три основни части:

Мобейни Хюмаюн – Резиденцията на султана

Резиденцията включва няколко пищно обзаведени зали като Входната зала, Залата за прием на посланниците (Зала Макбейн), Залата за ауденции, Двустранната зала (Зюлвечейн салону), Порфирната и Музикалната стая. Обърнете внимание на скъпите килими, разкошните тавани, огромните порцеланови вази и кристалните полюлеи. Особена атракция тук са свещниците от слонова кост, подарени от арабски крал от провинция Хиджаз, и най-вече Кристалното стълбище. Тази знаменита стълба има формата на двойна подкова и е оборудвана с мед, червено дърво и бакарски кристал.

Муаеде салону – Церемониалната зала

Церемониалната зала е черешката в тортата Долмабахче. Разположена е между Резиденцията и харема, заема площ от 2000 кв.м. и смайва със своето великолепие. Таванът на залата представлява огромен купол - висок 36 метра, който се опира на 56 колони. Стенописите на купола описват славната история на османската империя, а в центъра му виси 5-тонен кристален полюлей. Гиганското осветително тяло е изработено в Англия и съдържа 750 кристални светещи елемента. Освен това залата се осветява от още 4 кристални осветителни тела с внушителни размери. Центъра на залата е покрит с най-големия везан килим, изработван някога в света.
Тази изумителна зала е открита през 1856 г. след завършването на Кримската война. Тук султан Абдулмеджид дава благодарствена вечеря в чест на маршал Пелисиер – главнокомандващ коалиционните сили. В Церемониалната зала са изложени за поклонение и тленните останки на Кемал Ататюрк.

Хареми Хюмаюн - Харемът

Харемът не е включен като обект за посещение в основния билет за двореца. За да го посетите, трябва да си купите по-скъп билет, включващ всички обекти в Долмабахче.
Харема обитавали майката на султана и неговите съпруги. Майката на султана била безпорният господар на тази част от двореца. Втора по значимост в Харема била най-опитната жена на султана.
Интересните обекти в харема са Синята зала (Церемониалната зала на харема), Червената стая (Стаята за посрещане на гости), Залата с балконите или Розовата зала, Апартаментите на Ататюрк и апартаментите на султан Абдулазиз. Специално внимание заслужава Хамамът на харема, в който са обособени класическите три помещения: стая за отдих, парна баня и студена стая (стая за охлаждане). Парната баня има великолепна мраморна облицовка, а в стаята за почивка може да се види превъзходна порцеланова печка.

Полезна информация

Долмабахче е отворен за посетители от 9.00 до 15.00 часа през зимата (октомври-февруари) и от 9.00 до 16.00 часа през лятото (март-септември). Понеделник е почивен ден. Посещението на двореца става само с ескурзовод. Индивидуалните туристи се организират в групи, които тръгват на всеки 15-20 минути. Беседата е на английски език. Самостоятелно разглеждане на залите не се допуска. Снимането в помещенията е забранено.

Автор: Александра Атанасова

Представяме Ви:

Как да отстраним лошия дъх

Колкото и да избягваме тази неприятна тема, лошият дъх може да ни създаде трайни комплекси и да се превърне в сериозна пречка за нормално общуване с околните. За щастие съществуват множество прости и ...

Есенни супи

Крем супа “Свеж тен” Продукти за 4-5 порции: 3-4 картофа, 4 моркова, 1 ябълка, 1 малка главичка червен лук, 1 резен целина, 1 резен червено цвекло, 30 г краве масло, 1 ч.ч. сметана, 4 с.л. овесе...

Терасата - полезно пространство

Това е мястото за сутрешно кафе и вечерен аперитив, за гости, четене или просто за почивка. Такова допълнително жилищно пространство е безценно особено в слънчевите дни, затова е необходимо да го напр...

Да се научим да отказваме

Родителите често казват "не", когато детето им иска нова играчка. Какво да направим, за да разбере то правилно ограниченията, щом това се налага? Всеки човек има неосъществени мечти в детств...

Начало