Билки лекуват кожни болести
Цялото човешко тяло е покрито с кожа, по състоянието на която може да се съди за проблемите на организма. Тя поема върху себе си не само вредните въздействия на средата, но и различни удари и ужулвания. Кожата реагира с алергични реакции на общото здравословно състояние. Билковите отвари, които предлагаме на вашето внимание са подходящи за проблемната кожа и обновяват структурата на епидермиса.
Копривна треска
Копривната треска се характеризира с внезапна поява на еднороден обрив от мехурчета върху зачервена кожа, като прилича на опарване с коприва. Сърбежът е толкова силен, че едва ли някой може да изтърпи, без да разчеше кожата. В резултат на това се появяват цепнатини и корички.
За външно лечение се използват билки с доказано противомикробно действие, като корени от очиболец и цикория, листа от градински чай. Отварата от тези билки се използва за промиване и за компреси, а те снемат възпалението и сърбежа. Компреси се правят с напоена в билковата отвара марля, която се поставя върху засегнатия участък, без да се бинтова. Оставя се да действа 15 мин. Процедурата се повтаря до 5 пъти на ден.
• Отвара от корен на очиболец: 1с.л. ситно нарязан корен се залива с чаша вряща вода, оставя се да ври 30 мин, след това престоява 2 часа. Използва се за промиване и за компреси 2 пъти на ден в продължение на 10 дни.
• Загряващ компрес с листа на къпина: 50 г листа се заливат с 1 л. вряща вода и се оставят да киснат 30 мин. в термос.
• Отвара от кървавиче: 4 с.л. суровина се заливат с 1 л. вряща вода. След отстраняване на компреса, местото се посипва с пудра за подсушаване. В народната медицина за тази цел се използват смлени на прах цветове от калуна, корени от бял оман, семена от сминдух.
• За вътрешно успокоение и прочиставне на организма е подходяща настойката от бяла мъртва коприва. Залейте 5 ч.л. от билката с 2 чаши вода и оставете на топло за 1 час. Приемайте по половин чаша от настойката 4 пъти на ден преди хранене. Бялата мъртва коприва е едно чудесно лечебно растение. Тя цъфти от май до октомври, но обича буренясалите, сенчести места. Листата й приличат на двудомната коприва, но за разлика от нея не парят. Събират се цветовете с върховете на стъблата. Те имат кръвопречистващо действие, помагат при болки в черния дроб и заболявания на далака, успокояват алергични реакции.
• Чаят от великденче, трицветна теменуга и обикновен блатняк е особено полезен при силен сърбеж на кожата. Смесете по 1 ч.л. от всяка билка, залейте сместа с 1 л. вряща вода и оставте да кисне 20-30 мин. Желателно е да приготвяте чаят непосредствено преди всеки прием. Пие се горещ, подсладен със захар (3 пъти на ден по 1 чаша, 1 час преди хранене).
Тези лековити билки пречистват кръвта, съдовете и кожата отвътре. Както обикновеният блатняк, така и великденчето и теменуга действат противовъзпалително, антисептично, кръвопречистващо, лекуват рани. Трицветната теменуга се използва самостоятелно при болести на дихателните пътища, а великденчето - за лечение на бъбреците и пикочния мехур.
Внимание: Обикновеният блатняк е отровно растение. Да се приме само в дози припоръчани от лекар или лечител.
Гнойни пъпки
Гнойните пъпки се причиняват от различни микроби, най-често от стрептококи и стафилококи. Понякога те засягат и вътрешният слой на кожата. Най-добре е да се направят пълни изследвания, за да се установи истинската причина за заболяването. Назначава се подходящо за случая медикаментозно лечение, а едновременно с това се провежда и билколечение.
Има такава поговорка: "Както без брашно не може да се изпече хляб, така и без жълт кантарион не може да се излекува човек". Жълтият кантарион се използва самостоятелно или в билков сбор.
• Вземете по 3 части стръкове от жълт кантарион и обикновен блатняк; по 2 части корени от цикория и репей, стръкове от пача трева; по 1 част стръкове и цвят от червен кантарион и кора от върба. Залейте 5 с.л. от билковия сбор с 1 л. вряща вода и оставете да кисне цяла нощ в термос. На сутринта кипнете настойката за 10 мин., оставете да престои 30 мин. и прецедете. Чаят се пие по 1/3 чаша сутрин на гладно и още 3 пъти 2 часа след хранене.
• . Когато "узреят" пъпките се изстискват и веднага се налагат с листа от жиловлек, който има доказано дезинфекционно действие. Пригответе кашица от старателно измити свежи листа на жиловлека или от предварително попарени и охладени сухи листа. Сутрин и вечер преди лягане наложете засегнатия участък от кожата с кашица, покрийте с марля и фиксирайте с бинт.
• . Лененото семе помага за по-бързото узряване на гнойните пъпки. Счукано с малко топла вода и поставено в торбичка от марля, се налага върху проблемното место.
Краста
Крастата поразява тъканта на кожата при контакт с болен, с негови дрехи или предмети, които е употребявал. Характерен за заболяването е силният сърбеж. Процедурите с бял оман и чесън ще ви помогнат да се справите по-бързо с болестта.
• Коренът от бял оман е незаменим при лечението на краста. Залейте с 1 л. вряща вода 4 с.л. наситнена билка и оставете да ври 20 мин. Отварата се използва за измиване. Освен това може да си приготвите мехлем от бял оман. Смесете смленият на прах корен с растително масло в съотношение 1:10. Кипнете сместа за не повече от 30 мин. При появата на лек сърбеж, втривайте от мехлема в проблемното място.
• . Наложете засегнатият участък от кожата със стрит на кашица чесън. Той има силно изразено дезинфекционно действие.
Автор: Димитрина Даневска