Сигурно и вие като повечето хора отглеждате стайни цветя, защото са красиви, радват душата и повишават настроението. Дори да нямате достатъчно време и място вкъщи, струва си да приютите няколко саксии със зелени растения, които не изискват особени грижи, но за сметка на това са отлично лекарство срещу стреса, а и не само срещу него.
Полезно u приятно
Офталмолозите твърдят, че зелените растения снемат напрежението от очите на хората, работещи продължително с компютър. Плавните очертания на листата пък оказват благотворно влияние върху нервната система, а красивите цветове премахват страховете и тревожните мисли. Затова, ако в офиса ви има дори само едно растение, не забравяйте да се грижите за него. То непременно ще ви се отплати.
„Отровните” жилища
Синтетичните покрития и боите отделят отровен формалдехид, а електромагнитните лъчения нарушават йонния баланс на въздуха. Затворените помещения пък са истински инкубатор за бактерии и вируси, а ако в семейството има пушачи, тапетите, щорите, дамаските са попили освен никотин, още 500 токсични вещества. Ако прибавим и хроничния недостиг на кислород в големите градове, става ясно, че малката градина у дома е абсолютна необходимост.
Природните “чистачи”
Хлорофитумът е най-ефикасният филтър на мръсния въздух - само за 24 часа той унищожава напълно бактериите. За да се справи растението с отровния формалдехид обаче, са нужни поне няколко саксии в стая с площ от 20 кв. м. Хлорофитумът е много непретенциозен и се отглежда лесно.
Фикусите, мечовете, папратите, стайните хризантеми се „хранят" с отровния въглероден двуокис, отделяйки свеж кислород.
Дифенбахията защитава дома ни от отровите, които попадат в него от улицата. Поставете я в близост до прозорец, гледащ към улица с интензивно движение или към промишлено предприятие.
Декоративните елхи и борчета са много важни з екологията на помещенията, в които живеем или рaботим. Подобно на прахосмукачки те поглъщат праха, като в същото време отделят йонизиран кислород, а той неутрализира вредното въздействие на битовите електроуреди.
За да се спасите от уличния шум, поставете на прозорците си стайни видове кипарис и хвойна.
Папратите, азалията, теменужките и цикламите пък повишават влажността на въздуха вкъщи.
Съветът на специалистите
Не забравяйте, че през нощта растенията също като нас поглъщат кислород и отделят въглероден двуокис. Затова, ако спалнята ви е малка и нямате навик да спите на отворен прозорец, не слагайте вътре големи растения. По-добре е да оформите няколко цветни къта в хола.
Г-н Миланов, откъде тръгва любовта ви към билките? Знахари са били още прародителите ми. Те владеели древни методи за лечение на хора и животни с билки. Чичо ми пък познавал иглотерапията. Баба м...
Разположена насред Италия около хълма Монте Титано (н.в. 750 м), Република Сан Марино привлича многобройни туристи от цял свят. Вие също можете да прекарате незабравими часове в историческата част на ...
Шницели от мерлуза Прoдукти: 750 г филе от мерлуза, 1 к.ч. олио, 1 к.ч. бяло вино, 3 с.л. брашно, 1 с.л. краве масло черен пипер, сол . Нaчин на приготвяне: Начукваме филето и оформяме от него...
Какво може да ни отрови? Така например, алкохолът, наркотиците, въглеродният окис, живакът от счупения термометър. А храната, с която сме свикнали, също не е безопасна. При консервите съществува риск ...