Лечебни рецепти » Остра миелобластна левкоза

 Остра миелобластна левкоза

Съпругата ми е на 32 години с диагноза остра миелобластна левкоза. Премина 10 курса с химиотерапия, предстои присаждане на костен мозък. Как да поддържаме организма на жена ми с помощта на народната медицина?
Т. Шив. от К.


Острата миелобластна левкоза е онкологично заболяване, което поразява клетките на костния мозък, от които се развиват левкоцитите – белите кръвни телца, отговарящи за имунитета. Болестта - за разлика от хроничните левкози, възниква и прогресира доста бързо. При това може да възникне анемия (намаляване на количеството на червените кръвни телца – еритроцитите и хемоглобина в кръвта), слабост, немощ, понижаване на апетита, повишаване на температурата, болки в ставите. Възможно е да се появи хеморагичен сидром – кръвотечение от носа и венците, както и обширни хематоми дори при най-невинен удар. Не са редки и инфекциозните усложнения: ангина, пневмонии, пиелонефрити, абцеси, а в по-тежките случаи – некротични рани по кожата и лигавиците.
Основният метод на лечение на това заболяване е химиотерапията и присаждането на костен мозък – точно това е предприето и при вашия съпруг.

Правилното хранене има значение

За поддържането на организма голямо внимание трябва да обърнете на храненето. В менюто на болния трябва да има достатъчно белтъчини (извара, яйца, риба, говежди дроб и мозък, говеждо месо) и продукти, богати на витамин С и витамини от група В, както и на желязо, мед, кобалт, манган, никел, които ще помогнат да се справи с анемията. Много полезни са свежите плодове и зеленчуци: портокали, лимони, круши, дини, ягоди, праскови, череши, вишни, къпини, грозде, черница, грозде от тъмните сортове, патладжани, зелен грах, копър, бобови растения, картофи, белоглавесто зеле, лук, чесън и особено цвекло.

Вълшебният сок от цвекло

Непременно проведете курс на лечение с пресен сок от цвекло (по 2 с. л. 4 пъти дневно преди хранне). Трябва да се спазват няколко правила:
• Преди приема сокът трябва да се държи 4 часа в хладилник;
• Да се пие на малки глътчици;
• Заедно със сока да не се консумира хляб, приготвен с мая и да не се пият други кисели сокове;
• През деня допълнително да се изяждат около 200 г варено цвекло, като половината от това количество да се изяжда сутрин на гладно. След това в продължение на 4-6 месеца давайте на болния топла смес от цвеклов и морковен сок, и сок от ряпа, взети в равни количества – по 1-2 с. л. 4 пъти на ден преди ядене.

Автор: д-р Елена Младенова

Представяме Ви:

Актуален е мехлемът Хемовазин

По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат страдащите от хемороиди. На тях привържениците на лечението с пчелни продукти препоръчват неколкократното дневно втриване в областта на хем...

Проблеми с дихателните пътища

По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат страдащи от астматичен бронхит. От полза при наличие на алергия, независимо от нейния произход, ще бъде приемането 1-2 пъти дневно на по ед...

Как да се избавя от цистита?

Преди да се обсъжда лечението на цистита, трябва да се изяснят някои важни данни, определящи начина на лечение. Дали няма хроничен възпалителен процес в самите бъбреци или в други тъкани около пикочни...

Биопрогноза зa 19 - 25 април

Цъфтежът на редица растителни видове вече създава сериозни здравословни проблеми на много от хората със сенна хрема. За стимулиране на противоалергичната защита, независимо от алергичния причинител, щ...

Начало