Лечебни рецепти » Млечката подтиска растежа на злокачествените тумори

 Млечката подтиска растежа на злокачествените тумори

Млечката (Coptis trifolia) е многогодишно тревисто растение, високо до 1 метър, което се среща край къщите, в дворовете, пущинаците и склоновете на доловете. За лечебни цели се използват всички части на растението. Стръковете се събират през май-юни, по време на цъфтежа, и се сушат на сянка, на проветриво място. Корените се изкопават през есента, старайки се да не се повредят, измиват се бързо под течаща вода, съхнат на слънце и се доизсушават на сянка. Суровината може да се съхранява до три години.
Препаратите, приготвени от млечката, задържат растежа на злокачествените тумори, в т. ч. и на кожните новообразувания. Растението намалява и успокоява болката, отстранява брадавици, кондиломи, мазоли и лунички.

Рецепти:

• 5 г суха трева от билката се заливат с 300 мл кипяща вода. Течността ври на водна баня 15 мин и се охлажда в продължение на 45 минути. Прецежда се и се приема по 2 с. л. 3 пъти на ден 15 мин преди хранене. Настойката се употребява както при кожни тумори, така и при папиломатоза на ларинкса, полипоза на червата, тумори на стомаха. Курсът на лечение е 3-4 седмици, след това се прави почивка от 7-10 дни.

• 100 г сухи корени се смилат, заливат се с 500 мл водка, киснат 2 седмици на топло място и се прецеждат. Настойката се капва върху бучка захар (3-7 капки) и се държи под езика 3 пъти на ден.

• Сухи стръкове на млечката се смилат на прах и се смесват с равно количество свинска мас. Използва се за намазване ва поразените участъци от кожата.

• 1 част пресен сок от билката (след старателно измиване стръковете се смилат и се изтискват или най-добре е сокът да се приготви в сокоизтисквачка) или прах от изсушените стръкове се смесва с 4 части вазелин. Неголямо количество от полученото мазило се нанася върху стерилен бинт и се поставя на поразената кожна повърхност.

Внимание! Вътрешното приемане на млечката изисква голямо внимание и трябва да става непременно под лекарски контрол, тъй като при предозиране са възможни повдигане, повръщане, диария и затрудняване на дишането.

Автор: д-р Севдалина Цанева

Представяме Ви:

В сезона на синуитите

За проблемите със синусите разговаряме с д-р Венцислав Димов - специалист по ушни, носни и гърлени болести. - Д-р Димов, отразява ли се променливото време и особено студа през зимата? - Да,...

Биопрогноза зa 21-27 ноември

По – сериозни проблеми от здравословно естество през периода могат да имат страдащи от хроничен и често повтарящ се синузит. С профилактична цел, а и при настъпили вече оплаквания от хрема, главоболие...

Биопрогноза за 22-28 май

Цъфтежът на редица растителни видове продължава да създава сериозни здравословни проблеми на много от хората със сенна хрема. От полза при алергия, независимо от нейния произход, ще бъде ежедневното п...

Биопрогноза за периода 20-26 декември

По-сериозни здравословни проблеми през периода е възможно да имат страдащите от хроничен и често повтарящ се фарингит. На тях привържениците на лечението с пчелни продукти препоръчват няколко пъти дне...

Начало