Лечебни рецепти » Как да се предпазим от мелена?

 Как да се предпазим от мелена?

Мелената се наблюдава при заболявания на храносмилателната система, кръвоносните съдове или кръвта.Изразява се в изхождане на тъмни, черни и лъскави като катран изпражнения вследствие кръвоизлив в стомаха или червата.

Причини

Най-честата причина от заболяванията на храносмилателната система, водещи до мелена са: язвената болест, ерозивният гастрит, чернодробната цироза, полипите, злокачествените забо лявания и т. н. Непосредствен провокиращ момент за кръвоизлив при различните заболявания могат да бъдат: остра психична травма, тежък физически труд, злоупотреба с алкохол, преяждане, употреба на много пикантни подправки. Употреба на някои лекарства, като: аспирин, салицил, бутадион и подобни, както и кортизон понякога причинява разязвяване на стомашната лигавица с последица кръвоизлив.

Симптоми

Мелената се проявява с най-разнообразни симптоми в зависимост от основното страдание и количеството на загубената кръв. Малките кръвоизливи предизвикват краткотрайна слабост и бърза умора. Изпражненията стават тъмни. При обилни кръвоизливи настъпва внезапна остра слабост, притъмняване пред очите, сърцебиене, прилошаване, до загуба на съзнание. Болните пребледняват, кожата им се покрива със студена пот, изпражненията стават кашави и черни като смола. Получава се различно по степен анемично състояние.

Лечение

Независимо от причината и големината на кръвоизлива, болните с мелена трябва да бъдат настанени на легло, най-добре в болнично заведение, особено при по-манифестираните кръвоизливи. Необходими са спешни мерки за спиране на кръвоизлива, а при по-тежките случаи и кръвопреливане.

Как да се предпазим?

За предпазване от кръвоизливи при язва на стомаха и дванадесетопръстника, ерозивен гастрит, чернодробна цироза е необходимо да се спазват указанията за диетично хранене – често хранене – 4-5 пъти дневно, на малки порции, леко смилаема, без груба целулоза храна, но съдържаща всички необходими за организма съставки – белтъчини, мазнини, въглехидрати, витамини, соли. За язвено болните това е особено важно през сезоните на обостряне – пролет и есен. Забраняват се газираните напитки, употребата на алкохол и тютюнопушене. Физическото натоварване, особено вдигането на големи тежести, трябва категорично да се избягва. От значение е отстраняване на умственото и психическо напрежение, редовният сън и почивката. Некомпетентното ползване на минерални води и прилагането на топли процедури при обостряне на заболяването крие опасност от кръвоизлив.
Болните с язва на стомаха или дуоденума, както и с гастрит, не бива да приемат аспирин, бутапирин, ибупруфен, както и други подобни, резерпин, кортизонови препарати. При необходимост от продължително лечение с някои от споменатите средства при ревматизъм, високо кръвно налягане, артропатии и др., дори при болни, нестрадащи от стомашно-чревно заболяване, то трябва да се провежда внимателно, като се следи състоянието на храносмилателната система. Да не се злоупотребява с лекарства!

Автор: д-р Маргарита ЕТЪРСКА, к.м.н., гастроентеролог

Представяме Ви:

Заболявания на аналния канал и правото черво

Доцент доктор Георги Каменов е хирург с дългогодишна практика. Бивш заместник директор по лечебната част на Института “Пирогов” и бивш негов директор. С него разговаряме за заболяванията на аналния ка...

Биопрогноза за периода 3 - 9 май

По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат страдащите от хроничен гастрит. Съществено място в лечението на това заболяване заема спазването на подходяща диета. За целта трябва да се ...

Опасност от ниско кръвно! Пийте черен чай

По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат жени с ниско кръвно налягане. Съществено място в профилактиката и лечението на ниското кръвно заема ежедневното изпиване поне на 1,5-2 л. т...

Биопрогноза за периода 12-18 май

Относително ниските температури през последните дни, съчетани с повишена влажност на въздуха и силни ветрове в много райони от страната доведоха до известно влошаване на здравето при страдащи от хрон...

Начало