Билки при мултипленна склероза
Това е заболяване на нервната система, считано за нелечимо или трудно, бавно лечимо. Множествената склероза засяга гръбначния и главния мозък със склеротични плаки. Болестта е хронична и поразява предимно млади хора (18-30 г.) и се развива прогресивно. Признаците са спазматични схващания на краката, затруднено ходене, треперене на ръцете, на очните ябълки, загуба на рефлекси, депресия. Причините не са известни.
Лековете на народната медицина
И за мултипленната склероза може да се намери помощ от природната аптека и да не се губи доверие в лечебните билки, които ще подобрят сериозно състоянието. Най-надеждно може да се счита инжектирането с екстракт от алое.
В продължение на 30 дни се инжектира по 1 ампулка от 1 мл екстракт от алое, подкожно (в бедрото). След пауза от 30 дни се прави втора лечебна серия от 30 инжекции,
по една всеки ден, в сутрешните часове. Следва пауза от една година.
Препоръчва се едновременно диета със сурова храна, кълнове на пшеница или прясно покълнали зърна на житни растения, пресни витаминозни сокове, храни без алкохол, кафе, сол, черен чай, захар, горчица.
Много добре действат и масажите (те трябва да се правят много внимателно) със:
• Спиртен извлек от овчарска торбичка (в бутилка до гърлото се сипва нарязана билката и се залива с 40% житна или плодова ракия с престой 10 дни на слънце или на топло).
• Олио от жълт кантарион, лайка и мащерка (приготвя се същата нас-тойка както с овчарската торбичка, но билките се заливат с олио или зехтин). Използва се за разтриване на гръбначния стълб, ставите, хълбоците, заболелите мускули.
Компреси при схванатост на гръбначния стълб от брашно на зарастличе - забъркано с гореща вода до каша. Налагат се на кръста. Желателно е да се използват само пресни билки, а през зимата - сухи.
Препоръчват се и бани до кръста от смърчови връхчета, жълт кантарион, лайка, салвия (100 г на вана).
Добре ще подейства и пиенето на чайове от бял равнец (2 чаши дневно), от цариче (4 чаши) или салвия (2 чаши), както и на шведска горчивка (3 с. л. в билков чай).
Автор: Д-р Неделка МИТРЕВА