Вредят ли заместителите на захарта при диета за отслабване?
Дъщеря ми отслабва до самозабрава и е решила напълно да се откаже от продуктите, съдържащи захар. Сега яде всичко само на основата на захарозаместители. Как да й обясня, че това е вредно?
М. Тр. от Вд.
Всички съвременни диети, насочени към нормализиране на теглото, безусловно се основават на намаляване калорийността на храненето и ограничаване приемането на лесно усвоимите въглехидрати и мазнини. Обаче във всичко трябва да има чувство за мярка. Категоричният отказ от въглехидрати за сметка на захарозаместители може да породи нарушение нормалната работа на клетките на организма, жизнедеятелността на които напълно зависи от потреблението на глюкоза. На първо място това може да се отрази негативно на функциите на клетките на централната нервна система, довеждайки до намаляване на паметта и интелектуалните способности на човека. Освен това, необмисленото и безконтролно използване на захарозаместители може да донесе повече вреда, отколкото полза, тъй като техният прием има показания и противопоказания и трябва да бъде строго нормиран.
Безкалорийни хранителни добавки
Това в пълен обем се отнася и за групата на безкалорийните хранителни добавки - подсладители, за които става дума във въпроса на читателката. Към тази група се отнасят аспартам, ацесулфам на калия, захарин, цикламат, сукразит, алитам. Съществуват също така комбинирани форми на подсладители. Всички тези вещества с изкуствен или естествен произход, притежават повишен коефициент на сладост, който 100-200 или даже 1000 пъти превишава сладостта на захарта, с която сме свикнали. Например 1 таблетка аспартам (съединение, което се състои само от две аминокиселини), прибавена в чай или кафе, съответства по сладост на 1 чаена лъжичка захар на пясък. Това е удобно, но за любителите на сладка този захарозаместител е неприемлив, тъй като се разрушава при високи температури. Освен това и тук има ограничения. Например денонощната доза аспартам не трябва да превишава 6 таблетки. Освен това не се препоръчва на болни със заболявания на бъбреците и черния дроб да използват такива захарозаместители.
Нашият съвет
Не забравяйте, че причините за затлъстяването могат да бъдат достатъчно сериозни ендокринни нарушения и затова предварително съгласувайте всички свои действия с лекар.
Автор: д-р Анета Стойкова, диетолог