Градина » Юлски грижи за овошките

 Юлски грижи за овошките

Подхранването на семковите и костилкови овощни дървета през юли стимулира развитието на цветни пъпки през следващата година. Разпръсквайте тора в зоната на периферията на короната и извън нея. Добре е да накопаете, а ако почвата е суха и да полеете. От торенето през юли имат полза и плодовете, които наедряват в този период.
Ако се налага да отрежете клон от орехово дърво, най-добре да направите това през юли. Раната обработете с остър нож и намажете с овощарски мехлем. През този месец подпрете отрупаните с плодове клони, за да ги предпазите от счупване.
През летните месеци зреят много плодове. Те обаче не са много трайни. За да ги запазите в добро състояние възможно по-дълго време, трябва да ги берете през хладните часове на денонощието, да не ги излагате на слънце, докато са на полето и да ги транспортирате бързо до мястото за съхранение.
Не бързайте да берете предсрочно през юли праскови, защото ще пострадат вкусът и ароматът им. Оберете ги от дървото, едва когато добият характерния за сорта си цвят. При брането на сливите имайте предвид, че дървесината им е много чуплива.
При пръскане с растителна защитни препарати на овощни дръвчета с подкултура от зеленчуци спазвайте условията за тяхното прилагане. Те са вредни за човешкото здраве и не бива да попадат върху зеленчуковите растения и най-вече върху тези, които са готови за бране. Ако под дърветата има ягоди, които още плододават, покрийте ги с полиетиленово фолио или друг материал преди пръскането.
Поливане на малините при засушаване ще се отрази много благоприятно върху добивите и качеството на плодовете. Това е времето на интензивен растеж на нови издънки, наедряване на плодовете и подготовка на растението за следващата реколта.
Втората половина на юли е времето, когато се прибират плодовете на касиса. Берат се заедно с дръжките, когато кожицата им стане лъскава и вкусът им приятно кисел.
Защитата на овощните дървета продължава и през месец юли. Срещу плодовите червей и гъсениците, които се хранят с листата на овошките използвайте инсектициди. Срещу ръждите и червените листни петна по сливите пръскайте с фунгициди.
След обирането на малините отрежете плододавалите издънки, изнесете ги извън насаждението и ги изгорете. При отрязването не оставяйте пънчета над почвата. Отстранете и слабите пръчки, а едногодишните проредете. Най-добър добив от малини може да получите през следващата година, ако на един линеен метър оставите около 10 млади издънки.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Постелете под краставиците слама

Краставиците в стоманено-стъклени оранжерии основно се отглеждат върху бали от слама. Най-подходящ субстрат, който осигурява добро развитие на кореновата система, е балираната пшеничена слама. Използв...

Бактерия може да разплаче черешата

По ствола на черешата има смола. Листата се завиват и увяхват. Какво да направя? – пита Ганка Драгова Причината за появата на смолотечение по ствола на черешата е различна, но най-често може да ...

Как да прилагаме несъвместимите препарати?

Въпросът засяга случаите, когато срещу даден неприятел се правят голям брой пръскания, при което се препоръчва да не се прилага дълго един и същ препарат, а да се редуват препарати с различен химическ...

Време е да засадите късните домати

Семената на късните домати се засяват обикновено от края на май до 10 юни. Разсадът се отглежда на открити лехи. При подготовката им се наторяват балансирано с азотни, фосфорни и калиеви торове, като ...

Начало