Градина » Подгответе отсега смеската за разсада

 Подгответе отсега смеската за разсада

Повечето любители се сещат да приготвят торопочвена смеска, когато дойде времето за сеитбата на ранните разсади. Тогава обаче се сблъскват със затруднения, породени от лошото време. Затова опитните градинари използват хубавите дни на август и септември.
Торопочвената смеска се приготвя от почва и органичен тор с добавка и на чист речен пясък. Общоприето е съотношението 1:1:1 обемни части. Съотношението може да бъде и малко по-различно. Ако почвата е песъклива, участието на речния пясък може и да е по-малко, ако е по-тежка глинеста – добавя се повечко. Много е полезно и включването на торф – той прави смеската още по-рехава.
Животинският тор трябва да е напълно прегорял. Но и в това състояние той съдържа много плевелни семена. Затова е препоръчително да се използва компост, направен от органични отпадъци без участието на осеменени плевели.
За направата на смеската никога не използвайте почва от градината. Тя носи зараза от различни Болести и неприятели по растенията. Най-добре е да е почва от затревени площи, т нар. чимовка.
Пясъкът трябва да е речен и по-едрозърнест. Ако съдържа много ситни частици подобни на тиня, трябва да го промиете, така че да останат по-едрите зърна. Вместо пясък може да използвате перлит.
Почвата, тора и пясъка пресейте, за да отстраните остатъците от корени и други едри частици. Може да ги смесите едновременно със пресяването.
Приготвената смеска насипете в найлонови чували или покрийте с найлоново платно. Така ще запазите влагата в нея, но ще бъде достатъчно суха за работа и в най-студените и влажни дни.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

От какво се нуждае фасулът

Градинският фасул обича мек, прохладен и влажен климат. Не понася сухи, силни ветрове и големи горещини. Въздушната суша предизвиква окапване на цветовете и малките завръзи. Обича светлината, но и п...

Съвлак тормози лозя и овошки

Съвлакът се нарича още поветица, повитица, свлак, телеграфче и бяла рокличка. Ботаническото наименование е Convolvulus arvensis. Той спада към групата на кореново-издънковите плевели, извънредно упори...

Силното слънце разваля доматите

Силното слънце и горещините често предизвикват различни пригори по листата и плодовете на полските домати. По листата се появяват жълтеникаво-кремави, различни по размер петна, които след дъжд при раз...

Мана тормози зелките

Маната е широко разпространена болест по зелевите култури. При много влажно време и при не особено високи температури тя може да нанесе значителни вреди на зелевите растения. Причинява се от гъбата On...

Начало