Градина » Подгответе отсега смеската за разсада

 Подгответе отсега смеската за разсада

Повечето любители се сещат да приготвят торопочвена смеска, когато дойде времето за сеитбата на ранните разсади. Тогава обаче се сблъскват със затруднения, породени от лошото време. Затова опитните градинари използват хубавите дни на август и септември.
Торопочвената смеска се приготвя от почва и органичен тор с добавка и на чист речен пясък. Общоприето е съотношението 1:1:1 обемни части. Съотношението може да бъде и малко по-различно. Ако почвата е песъклива, участието на речния пясък може и да е по-малко, ако е по-тежка глинеста – добавя се повечко. Много е полезно и включването на торф – той прави смеската още по-рехава.
Животинският тор трябва да е напълно прегорял. Но и в това състояние той съдържа много плевелни семена. Затова е препоръчително да се използва компост, направен от органични отпадъци без участието на осеменени плевели.
За направата на смеската никога не използвайте почва от градината. Тя носи зараза от различни Болести и неприятели по растенията. Най-добре е да е почва от затревени площи, т нар. чимовка.
Пясъкът трябва да е речен и по-едрозърнест. Ако съдържа много ситни частици подобни на тиня, трябва да го промиете, така че да останат по-едрите зърна. Вместо пясък може да използвате перлит.
Почвата, тора и пясъка пресейте, за да отстраните остатъците от корени и други едри частици. Може да ги смесите едновременно със пресяването.
Приготвената смеска насипете в найлонови чували или покрийте с найлоново платно. Така ще запазите влагата в нея, но ще бъде достатъчно суха за работа и в най-студените и влажни дни.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Как да торим с дървесна пепел

Ценните свойства на растителната пепел са известни отдавна. Наши читатели обаче продължават да се интересуват как точно да я използват и при кои растения. Може ли пепелта от печката да замени торенето...

Настойка от лук лекува краставиците

Всичко от лука може да бъде оползотворено. Дори люспите. Не ги изхвърляйте, защото ще ви свърщат хубава работа. Не всички знаят за свойствата на луковите обелки като ефективен тор за растенията. В тях...

Борбата с крушовия пъпкопробивач се провежда сега

Крушовият пъпкопробивач е най-уязвим през септември, затова борбата с него се повежда през този месец – най-късно в началото на октомври. Това е така, защото начинът на живот на този неприятел е малко...

Нахранете зелето, за да направи глави

Главестото зеле е взискателно към почвата и обича да е торено с минерални и органични торове. Тези претенции се обясняват с факта, че за сравнително кратък период културата образува голяма растителн...

Начало