Градина » Окосете ягодите, за да родят повече догодина

 Окосете ягодите, за да родят повече догодина

До към средата на юли е желателно да окосите плододавалите ягоди. Не е добре много да се бавите. Листата се премахват на височина 3-4 см над почвената повърхност. Трябва да се работи внимателно, иначе ще се повредят растежните пъпки. След това листната маса се събира и изгаря, за да се унищожи по-голяма част от вредителите. На следващата година ще имате повече и по-здрави плодове.
Ако обаче закъснеете, растенията няма да могат да възстановят листната си маса до края на лятото, ще заложат по-малко цветни пъпки и добивите ще са по-ниски. Затова на места с надморска височина над 900 м това мероприятие почти не бива да се прави.
Новите листа се формират 15-20 дни след покосяването. А някои склонни към ремонтантност сортове, какъвто е Редгаунтлет, дават значително количество плодове през есента. Важно е да се знае, обаче че не се премахват листата на едногодишни растения.
След окосяване на листата трябва да се напръскат лехите срещу ягодовия акар. Той е много опасен неприятел, смуче сок от младите току-що пораснали листа. После те се деформират, остават дребни и растенията силно закържавяват. Добивите намаляват с над 50-60 %. Плодовете стават дребни, не са вкусни. Акарът развива 6-7 поколения.
Срещу този акар може да се използва растителна настойка, приготвена от вратига. 200 грама ситно смлени растения се накисват в 10 литра вода или се смесват с 200 г минерално масло, 40 г течен сапун и 10 л вода.
Отварата се приготвя от 300 г свежа или 30 г изсушена растителна маса за 10 л вода. Ври в продължение на 30 минути. Растенията се пръскат без да се разрежда отварата или настойката.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Използвайте кокошия тор внимателно

Кокошият тор в сравнение с всички други органични торове от животновъдството е най-богат на хранителни вещества - азот и фосфор. Съдържа 1,2-1,3 % азот и 0,3-0,5 % фосфор (Р205). Това е 3 пъти по-висо...

Картофите сладнеят след настинка

Късните картофи се прибират, когато надземната маса е изсъхнала. Това предполага, че клубените са със здрава кожица и значи ще се съхраняват по-дълго. Подбраните здрави клубени се оставят в тъмно по...

Време е да помислите и за пъпешите

За своето развитие пъпешът изисква слънчево и топло време и ниска въздушна влажност. По отношение на почвената влага, напояването при него е по-ефективно в сравнение с динята, но пък издържа на по-вис...

От какво боледува китайската роза?

Китайската роза е здраво цвете. У нас по него не се установяват болести, причинени от гъби, бактерии, вируси, нематоди. Китайската роза обаче страда силно от листните въшки. Най-често нападението е от...

Начало