Градина » Грижи за лозите по време на цъфтежа

 Грижи за лозите по време на цъфтежа

В основните лозарски райони цъфтежът на лозите започва в края на май-началото на юни. По-високата температура в началото на вегетацията може да го ускори. В места с по-хладен климат цъфтежът настъпва по-късно – към средата на юни.
Сортовете, които напъпват по-рано (Перл дьо Ксаба, Димят и др.) цъфтят по-рано. Най-напред се отварят цветчетата в средната част на ресата, после тези към основата и накрая на върха. Цъфтежът на лозите продължава от 8 до 14 дни в зависимост от сорта и метеорологичните условия. Най-бързо той протича при температура 25-30 градуса. Оплождането тогава е много добро. Под 15 градуса цъфтене може да се извършва, но оплождане често няма. Поради това, когато след започването на цъфтежа времето се захлади, лозите силно изресяват. За правилното оплождане е необходима и умерена атмосферна влажност. Прекомерно сухият въздух и честите превалявания пречат на доброто опрашване. При асми и по-малки насаждения (където е желателно) да се извършва допълнително ръчно опрашване, което допринася за увеличаване на добива и качеството на гроздето.
Много важно е по време на цъфтежа да се извършат пръскания за предпазване от заразяване с обикновена мана. В този момент ресите са най-чувствителни към това гъбно заболяване. След прецъфтяването и падането на калпачетата на цветовете плодниците се откриват. В тази фаза на развитие бъдещите зърна не са защитени с предпазващ препарат. По този начин вероятността да бъдат заразени е много голяма. Ето защо се припоръчва по време на цъфтежа да се извърши едно пръскане основно на ресите и второ след прецъфтяването (за ягоридата).
Правилното оплождане може да подпомогне с някои мероприятия, а с други – да се възпрепятства. Щом започне цъфтежът трябва да се избягват агротехническите практики, които водят до понижаване на температурата на въздуха в лозето. Те биха влошили оплождането и качеството на гроздето. Такива са обработките на почвата, напояването и други.
Освен това не бива да се допуска да има леторасти, паднали на земята. При привързването им да не се събират повече от два заедно, тъй като се заглушават ресите.
Сортовете с функционално женски цветове (Чауш, Фоча, Червена резекия, Червена лисича опашка, Бяла дебела и др.) не могат да се самооплождат.
При тези сортове се получава нормално развито грозде само като се опраши с фертилен прашец от други сортове.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Влажността на почвата се определя и без уред

В масовия случай градинарите не разполагат с подходящи уреди, за определят точно влажността на почвата. Ето защо тук ще споменем за някои практики, усвоени през годините. * Ако почвата е лека или съ...

Сега се сее зелето, което пълни кацата

Сега е време за сеитба на късното зеле. Използват се различни сортове. Кьосе 17 е с вкусни зелки, подходящи за кисело зеле, но е много чувствително на мана. Балкан е най-разпространеният у нас сорт за...

Как да запазите незасадените лозички

Вкоренените лозички се изваждат от вкоренилището в късна есен и до настъпването на студовете не остава много време да бъдат засадени на новото им място. Затова обикновено се налага повечето от тях да ...

Бенджаминът се кастри напролет

Ако вашият фикус бенджамин е току-що засаден в почвена смес, то изчакайте поне месец преди да пристъпвате към подрязване на короната му, за да може да укрепне кореновата му система, да се нормализира ...

Начало