Градина » Защо не ми стават краставиците?

 Защо не ми стават краставиците?

Много наши читатели ни се оплакват от това, че краставиците в оранжерията не се развиват добре. Затова по-долу ще опишем най-типичните грешки, които се допускат при оранжерийното отглеждане на краставици.

Прекалено гъсто насаждение.

В този случай на растенията не им достига площ за хранене, което води до развитието на различни болести. Трябва да разполагате по 2-4 в зависимост от сорта растения на 1 кв. метър.

Неправилно проветряване.

Въздушните течения са абсолютно противопоказни на краставиците. Парникът или оранжерията трябва да се отварят само в случай, че температурата отвътре превишава 30 градуса и само от едната страна. Не трябва да допускате резки промени в температурата.

Излишно поливане.

При излишна влажност в оранжерията краставиците заболяват от гниене, размножават се вредители. Ориентировъчната норма за поливане на краставиците е 1-2 кофи на 1 кв. метър. След като растенията започнат да цъфтят, нормата се намалява, а след това отново се връща до изходните количества, за да могат по-бързо да растат плодовете.

Неправилното формиране на растенията.

Излишните филизи трябва задължително да се прищипват, за да не се сгъстяват стеблата и листата, особено отдолу. Страничните филизи също трябва да се прищипват. Това е най-добре да се прави сутрин. В пазвите на най-долните 3-4 листа трябва филизите и завързите напълно да се почистват, при това колкото се може по-бързо, за да не се травмира растението. Започвайки от 4 междувъзлие завързите не се пипат, а се прищипват само страничните филизи на един лист. След това се прищипват над 6-ти лист страничните филизи до 2-ри лист и само при растенията, които достигат тавана на оранжерията страничните филизи ще прищипват и на 3-ти лист.

Нередовно събиране на реколтата.

Своевременно неприбраните зеленчуци задържат образуването на нови завързи и следователно, нови плодове. Безпорядъчното събиране на реколтата понижава качеството и количеството й. В разгара на плододаването краставиците трябва да се събират през 1-2 дни.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Хлорозата в лозето не е безобидна

Причина за това заболяване не са бактерии, гъбички или вируси, а недостиг на желязо в почвата. Желязо може да има и в излишък, но да не е в усвоима форма. Това най-често се случва във варовитите почви...

С домашни средства срещу листните въшки

У нас листните въшки се срещат навсякъде - живеят на гъсти колонии, може и поединично. Смучат сок от листата, леторастите, клонките, клоните, корените на полски, зеленчукови, овощни, горски култури и ...

Засадете патладжана

От средата на май започва засаждането на средно ранния патладжан. Кореновата система на патладжана е особено чувствителна към топлинния, водния и хранителния режим на почвата, затова се избират запазе...

Искате ли да берете суперранни репички

Това може да постигнете, като ги отгледате под закрилата на полиетиленов тунел. Ще трябва само да използвате благоприятни за работа в двора дни, каквито не са рядкост през втората половина на февруари...

Начало