Градина » Основни правила за съхраняване на плодовете

 Основни правила за съхраняване на плодовете

Овощните дървета са отрупани с плодове, но важно е да има и за зимата. Как ще ги съхраним при домашни условия зависи от нас. Още отсега трябва да огледаме помещението, в което ще ги оставим да лагеруват.
Преди да внесем плодовете е необходимо да почистим основно мазето, а също и етажерките, сандъчетата и другите поставки, на които ще ги наредим. Към водата за измиване се поставя дезинфекционно средство, но то да е без мирис. Добре е да боядисате цялото помещение с варно мляко. След дезинфекцията, проветрете много добре, за да не остане никаква миризма.
За складиране на плодовете за зимата, помещението трябва да е хладно, но да не замръзва, както и да има възможност да се проветрява. Всички прозорци или отвори за проветряване трябва да се затварят плътно и лесно да се отварят. Въздушната влажност е от значение за доброто съхранение.
За лагеруване на плодове най-често се използват мазетата. Добре е те да са снабдени с каменен под, който може да се навлажнява, отколкото с дървен. Най-подходящата температура за запазване на плодовете е между 1 и 6 градуса. Топлината ускорява зреенето на плодовете и те няма да могат да дочакат в добро състояние Коледа.

Не смесвайте със зеленчуци

Когато зареждате мазето с плодове за зимата, не слагайте зеленчуци или картофи при тях, защото те имат способността да поемат миризмата им и тогава ще променят вкуса си. Ако в помещението има свободно място, приберете само консерви. Ниските температури са подходящи за тях. Високата влажност на въздуха не вреди на бурканите. Обраните ранни плодове с ограничена трайност не слагайте в помещението за съхраняване на плодовете за зимата. Възможно е да внесат и причинители на болести и неприятели.
За да се запазят по-дълго плодовете, много важно е и да са обрани в най-подходящия момент. Ако берете по-рано, тогава могат да се появят болести. При късната беритба на плодовете пък значително се понижава тяхната съхраняемост, нараства чувствителността им към гниене и някои физиологични болести, които са свързани със стареенето на плодовете, увреждане от ниски температури при съхраняването и др. Затова берете плодовете в подходящата за тях беритбена зрелост.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Кливията ще почива до края на февруари

Кливията е луковично растение, което произхожда от Южна Африка. Корените му са малко на брой, но дълги и месести. Листата й живеят по няколко години, като всяка година се образуват по няколко. При доб...

Бенджаминът се кастри напролет

Ако вашият фикус бенджамин е току-що засаден в почвена смес, то изчакайте поне месец преди да пристъпвате към подрязване на короната му, за да може да укрепне кореновата му система, да се нормализира ...

Къпини, които издържат на голям студ

У нас се отглеждат само американски сортове къпини. Обикновено издънките измръзват през зимата, когато температурите паднат под минус 18 градуса. От бодилестите най-разпространен е Бойсен. От безбод...

Отгледайте авокадо в саксия

Авокадото произхожда от от Централна и Южна Америка. В Европа може да се култивира само в отоплявани помещения. У нас любителите на екзотика го отглеждат в стайни помещения. Разбира се, при такива усл...

Начало