Градина » Дребни галици тормозят растенията

 Дребни галици тормозят растенията

Галицата прилича на много дребен комар. Близо до растенията, в горния слой на почвата, където галиците живеят повечето време, зимуват ларвичките или какавидите. През пролетта излитат възрастните. Сами по себе си те са безобидни. Снасят яйца и с това тяхната мисия приключва. От яйцата се излюпват вретеновидни безкраки ларвички. Те се хранят вътре в тъканите на растенията, точно там клетките започват усилено да се делят. Така по листата, стъблата и други части на растенията се образуват издувания - гали (от латинско calla - мастилено орехче). Те могат да се появяват и там, където тъканите са повредени от акари, въшки, нематоди, вируси и бактерии. Обаче тези причинители вредят само на външния вид на растенията, докато галиците могат да доведат до загиване на растението. В градината могат да се срещнат различни видове галици. Те се наричат по вида на растението, което повреждат: крушова, малинова, глогова, бъзова, касисова. Всяка галица има свое лице и характер.
Ларвите на крушовата листна галица обитават връхните листа. Краищата им се завиват нагоре. Образуват се плътни пурички с червен или жълтеникав цвят. Възрастните на малиновата стъблена галица излитат през май. След това в местата на повредените тъкани и цепнатинки в основата на леторастите женските снасят яйца. Безкраките, оранжево-жълтите ларвички на колонии се появяват под кората. Върху кората се появяват кафеникави или черни петна. Стъблата загиват и се чупят. Често на поразените с галица стъбла на малината се развива опасното заболяване дидимела. Ларвата на малиновата стъблена галица предизвиква по стъблата подутини с диаметър 2-3 см. Там кората се отлепва, образуват се цепнатини. Ларвичките зимуват в галите. По време на цъфтежа на малината излитат възрастните екземпляри. Женските снасят яйца до основата на пъпките в долната част на младите леторасти. Ларвичките проникват под кората и след месец се образуват галите. Заразените леторасти често изсъхват.
Когато цъфти касисът, излитат възрастните на касисовата листна галица. Женските снасят яйцата си върху най-горните, още не разтворили се листа. Ларвичките отначало са бели, след това жълто-оранжеви, изстъргват месото на листата. Те се усукват, покафеняват и засъхват. Често загива целият връх на летораста.
Касисовата стъблена галица обитава загъстени храсти, където е тъмно и влажно. Ларвичките проникват под кората и живеят там. Върху повредените участъци се образуват тъмни, леко вгънати петна. По-късно стъблата изсъхват. Касисовата цветова галица снася яйцата си в цветните пъпки, там излюпените ларвички се хранят. В резултат цветните пъпки се деформират, стават жълтеникави или червеникави и опадат.
Ябълкова листна галица се среща на огнища в младите градини. Бяла, по-късно червеникава ларвичка смуче сок от листата на ябълката. Краищата на листата почервеняват и се завиват нагоре.

Предпазно

За да се намали количеството на галиците, почвата в градина се разрохква през цялото лято и есента. Поливките са умерени. Повредените клонки, листата и завръзи се изрязват, събират се и се унищожават. При необходимост растенията могат да се обработят с разтвор от сапун, с извлек на тютюн, лук. Разбира се, най-бърз ефект имат пестицидите.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Как да се избавим от зелевата муха

В летните месеци зелето става обект на голямо внимание от страна на зелевата муха. Това насекомо, което прилича на обикновена муха, на дължина достига до 6-7 мм. Снася яйцата си в почвата близо до с...

Настанете касиса до сенчеста ограда

Най-подходящото време за засаждане на касиса е след листопада. Тогава при ранната есен растенията се вкореняват добре и студът през зимата не може да ги изтегли. За да изберем подходящото място, трябв...

Криптантусът има нужда от топлина

Сред бромелиевите криптантусите (Cryptanthus) са видът с най-разнообразна окраска на листата. Широките, приличащи на звезди, розетки от вълнисти по края листа едва ли могат да се сбъркат с друго расте...

Палмети се оформят по специален начин

Още след засаждането през есента или рано напролет върхът на растението се отрязва. Силно растящите сортове, облагородени на семенна подложка, се оставят на височина 60-70 см от почвената повърхност, ...

Начало