Градина » Отглеждане на мандарина в саксия

 Отглеждане на мандарина в саксия

Мандарината може с успех да се отглежда в домашни условия. Можете да присадите калеми на лимон или грейпфрут, но можете да се снабдите директно и с облагородени дръвчета. Търсете сорта Миягава Васе или Ковано Васе. Те имат по-слаб растеж, развиват неголяма коронка, пригодна за маломерна стайна градинка. И двата сорта цъфтят и плододават изобилно.
Закупеното дръвче трябва да се засади в саксия с ширина, колкото диаметъра на кореновата система. Ако го купите в саксия, трябва да знаете кога е засадено или презасадено. Причината е, че най-активни са онези коренчета, които са до стените на съда. Там има повече кислород. Ако се засади преждевременно в много широк съд, корените, а от там и цялото дръвче, ще страдат дълго време. Диаметърът на всеки нов съд за презасаждане трябва да е с не повече от 5-6 см по-широк от предишния.

Режете корените

По-късно, когато съдът е вече с пределни за помещението размери, всяка пролет ще се изрязва част от почвата заедно с корените, които са в тази част. За целта дръвчето се изважда от съда с почукване по ръба. Изрязва се отгоре до долу един “резен” като от диня широк по дъгата 15-20 см и на около 5 см от стъблото, заедно с всички коренчета – не се преерязват само корените с дебелина над 6-7 мм. Може да се намали част от корените при дъното. Старият дренаж се замества с нов и дървото се връща в съда. Опразненото место се запълва с торна почва. Тази операция се повтаря през година. Всеки път отрезът е на ново място. По този начин периодично се сменя почвата и се подмладяват корените.

Внасяйте зелен камък

Почвата трябва да е влажна, но не мокра. Излишната вода води до загниване на корените. Окапването на свежи, но бледи жълтеникави листа е сигурен признак за излишна вода. Често това е краят на растението.
Мандарината не “спи”, затова по-често трябва да се подхранва. Един-два пъти месечно може да поливате с размит оборски тор, вместо да рискувате с изкуствени торове. Много удобни и пълноценни са комплексните течни торове. Никога не “торете” с кръв, рибни отпадъци и други подобни “суровини”. Цитрусовите приемат само добре угнили органически вещества. Полезно е да се разпръснат и леко заровят в почвата няколко кристала “зелен камък” (железен сулфат). При поливане се отмива част от тях и я обогатяват с железни йони - против хлорозата.

Спасяването от студа

През зимата по-подходящи са условията на хладно светло помещение – при 2-3 до 10-12°С. Добре е съдът да се постави на стол или друга подставка. Така корените остават над стеклия се на пода студен въздух. За подобряване на стайния микроклимат под съда може да се постави една електрическа крушка - 25W. Ако помещението е постоянно отоплено, мандарината трябва да се разположи по-близо до прозорец, т.е. на светло, но не и директно под него. Дръвчето се изнася от помещението към края на април или през май. В никакъв случай не на директно слънце за предпазване на листата и плодните пъпки от пригор и преждевременно окапване.
Ако през есента приберете късно дръвчето и първата слана го покоси, го оставете на студено, но притулено място, без достъп на слънце, и го покрийте плътно с черно покривало за около една седмица. След това можете да го внесете в прохладно помещение. Бавното размразяване е “спасителен пояс”.
Ако се наложи пръскане с отрови, правете го само през лятото – на двора. Използвайте само препарати, които се разграждат бързо.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Късният зелен фасул става за 55 дни

За късно производство на зелен фасул се избира почва чиста от плевели и осигурена с поливна вода. За предпочитане са глинесто-песъкливите, леките черноземи,речните наносни и богатите на вар почви. Не ...

Бяло вино от червено грозде

Приятен нежен, фин и лек вкус, забележителен аромат и красив светло златистожълт цвят със зелен оттенък. Познахте, нали? По това белите вина категорично се отличават от червените. За да се направи оба...

Особености при отглеждането на късни домати

За късните домати подходящи са местата в градината, освободени от граха, ранното зеле, ранните моркови и други зеленчуци, все така ранни. Подходящото време за сеитба на семената е началото на юни, но ...

Отрезите през есента и пролетта са различни

Дойде време за резитба на лозите. Може да изглежда лесно на пръв поглед, но не е. И ножицата да хванеш трябва да знаеш как, искат се добри познания. Особено важна е и избраната формировка. От резитбат...

Начало