Градина » Погрижете се за присадените дръвчета

 Погрижете се за присадените дръвчета

От присадниците на успешно извършеното присаждане вече се развиват новите леторасти. За да продължи по-нататък успешното развитие, е необходимо да се положат доста грижи. Непрекъснато трябва да се наблюдава, докато се получи добро срастване и развитие на присадниците.
След видимо прорастване на пъпките от присадника, подложките, присадени на будна пъпка през пролетта, трябва да се отрежат на 5-6 мм над присадената пъпка. Отрезът се прави с остра ножица, косо от срещуположната страна на пъпката. Едновременно с това се срязва и превръзката от обратната страна на пъпката, но не се премахва. Окулираните през миналото лято на спяща пъпка подложки трябваше да се съкратят по същия начин още в началото на пролетта. Ако това не е извършено, трябва да се направи незабавно.
Превръзките на присадените на калем дръвчета се освобождават, след като пъпките на калема са формирали няколко листенца. Превръзката се срязва срещуположно на калема или между калемите, ако са повече от един, без да се премахва.
За да се предпазят присадките от счупване от вятър, привържете към подложката пръчка и към нея прикрепете филизите от присадените калеми. Когато присадката е близко до почвата, пръчката се забива в земята и към нея се прикрепват младите филизи, като се привързват по-хлабаво във вид на осморка.
От подложката на присаденото растение също се развиват много филизи, които трябва редовно да се премахват още в началото на появяването им. Това се прави най-малко 3-4 пъти до началото на лятото. В резултат хранителните вещества се насочват към присадника, което засилва растежа и доброто срастване с подложката.
За да се развият добре присадените дръвчета, за тях трябва да се полагат редовни грижи – обработка на почвата, подхранване с азотни торове, поливане при нужда, борба с болестите и неприятелите.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Лозата се пръска и когато цъфти

Лозите цъфтят до около средата на юни, тази година обаче закъсня най-малко с двадесетина дена. В същото време паднаха обилни и продължителни дъждове. Зарази плъзнаха навсякъде из лозята. Не са малко...

Не закъснявайте с разсаждането на карфиола

Карфиолът е взискателен към условията за отглеждане. Най-добре се развива при температура 14-18 градуса от началния растеж до образуване на главите. При настъпване на горещините (28-30 градуса) главит...

Капризите на лозата

Ниските или високите температури под или над определени граници водят към повреждане на отделните органи на лозата. По-голяма опасност представляват ниските температури. Издръжливостта на пъпките, пръ...

За чубрица специална леха не е нужна

Ще я използвате прясна или изсушена, а ще се радвате и на приятния й аромат, който разлива през лятото в градината. Смята се, че този аромат предпазва нея и другите зеленчуци от разни листни въшки и а...

Начало