Градина » Коригиране на грешни резитби при овошките

 Коригиране на грешни резитби при овошките

Пролетта на миналата година прерязах всички върхове от клоните на плододаващите овощни дръвчета /около 5-6 годишни/, с цел да не израстват много високи. До есента от всички прерязани клони израстнаха колтуци с дължина 1-2 метра - голи без странични клопки /по 15-20 броя па дърво/. Как да постъпя с тях?

Когато растенията са все още в буен растеж, не трябва да се извършват ограничаващи резитби, защото силното съкращаване на едногодишните връхни леторасти, предизвиква израстване на много силни нови леторасти. Такива резитби се провеждат след като растежът е отслабнал и е започнало плододаване. Освен това ограничаването не се прави чрез съкращаване на едногодишните леторасти, а чрез резитба до по-стара 3-4-годишна дървесина, над някоя по-слаба и наведено растяща клонка.
Съкращаването на едногодишните леторасти при младите растения е една от най-вредните резитби, която много любители овощари практикуват. Това предизвиква още по-буен растеж, сгъстяване на короната и забавяне на плододаването. Такова съкращаване е необходимо само, когато леторастите, от които ще се формират скелетните части, са израстнали над 70-80 см. Колкото по-малко се реже през младенческия, буен растеж, толкова по-рано дърветата встъпват в плододаване. Особено вредни през този период са резитбите за съкращаване.
Трудно е да се направи точна преценка как да се коригира допуснатата грешка, без да се види конкретния случай. Ако короните се израстнали доста високо и желанието е да се съкратят до миналогодишната резитба, най-добре е целият миналогодишен прираст да се премахне, като се отреже със част от двегодишната дървесина, над някоя по-слаба и наведена клонка. Тъй като дърветата са все още в буен растеж по-добре е миналогодишните силни клонки да се проредят, като се остави една поизправено растяща и се съкрати на 50-60 см. Оставят се още 1-2 от по-слабите леторасти, които не се съкращават, ако не са по-дълги от 50-60 см. Още по-добре е, ако оставените клонки се превържат и се наведат до 50-60 градуса спрямо вертикалната.
Прирастите, които ще се появят във връхната част на съкратената централна клонка, е желателно да се проредят чрез филизене още в началото на вегетацията, а тези, които ще се оставят, по-късно да се пензират, като им се прекъсне растящият връх. Това ще предизвика по-силно разклоняване и през следващата година ще се извърши ограничаваща резитба до двегодишна дървесина.
Има и други възможности за корекция на проведена грешна резитба, но е трудно да се опишат, без да се види конкретния случай. По принцип през младенческия период някои от излишните по-силни прирасти, вместо да се съкращават или премахват, могат де се превърнат в много ценна плододаваща дървесина, като се наведат близко до хоризонтално положение, чрез привързване. За няколко месеца те зарастват в това положение и се гарнират почти по цялата дължина с плододаващи клонки. Това е т. нар. безкръвна резитба.

Автор: Проф. Цоло Михайлов.

Представяме Ви:

Отделете място и за лобода

За храна се използват листата, младите разклонения и върховете на стъблото. Тя е богата на витамин С (93,6 мг%), белтъчини и минерални соли. Известна е и като лечебно средство срещу някои стомашни заб...

Напръскайте крушите срещу струпясване

Струпясването е много разпространена болест по крушите и ябълките и има голямо стопанско значение. Причинява се от гъбата Venturia pirina (за крушата) Venturia inaequalis (за ябълката). Струпясванет...

Брашнеста мана мъчи стайните цветя

Различни, систематично близки видове гъби (Oidium, Erysiphe) причиняват брашнеста мана по някои цветя - хортензия, циклама, хризантема, примула, бегония, делфиниум и др. Кротонът също се напада от бра...

Обеззаразяваме торопочвената смес без химикали

Някои стопани не обичат да използват много химични препарати при работа в дворната градина. Те се интересуват могат ли да обеззаразят почвата за торопочвената смес без употреба на химикали. Има няко...

Начало