Още рецепти » Кавказки рецепти с прополис

 Кавказки рецепти с прополис

От стотици години кавказците признават не таблетките, а прополисът като най-важното средство за лечение на болестите. Според планинците той може да излекува всички болести.

• Хване ли ви грип, имате ли ангина, замъчат ли ви проблеми със зъбите и венците, опитайте една изпитана кавказка рецепта: парче прополис, колкото грахово зърно се поставя на бузата (от вътрешната й стена) и се държи там 4-6 часа на ден, а може и повече. Не се страхувайте, че може да преглътнете зрънцето прополис. Нищо страшно няма да се случи. Организмът ще отнеме от него това, което му е нужно, а останалото ще изхвърли. Лечението продължава до подобряване на състоянието.

• Ако страдате от ревматизъм, артрит, остеохондроза нагрейтге парче прополис, изтеглете го на тънка ивица и го залепете на болното място, след което за по-сигурно фиксирайте с бинт.

• Воден разтвор на прополис е полезно да се пие при болни стомах и хранопровод: 2 ч. л. от прополиса се сипват в 200 мл вода. Държи се 10-15 мин. на водна баня, кисне 1 час, като междувремено се разбърква със стъклена лъжичка или пръчица. Прецежда се и се съхранява на прохладно място. Приема се по 1 ч. л. 3 пъти дневно преди храна.

• Същият разтвор, разреден с вода в съотношение 1:1, може да се използва за гаргара при ангина, фарингит, ларингит, стоматит и пародонтоза.

• Крем от прополис се използва при екземи, невродерматити, туберкулоза на кожата. Кипва се: 100 г вазелин или животинска мас, след което се охлажда до 50-60 градуса и се добавя 1 ч. л. прополис. Сместа се нагрява до 70-80 градуса и в продължение на 10 минути се бърка с дървена пръчка, докато прополисът не се разтвори. Прецежда се през 4 пласта марля, поставя се в чист буркан и се затваря плътно с капак.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Каква брава да изберем за дома си?

Сравнението на съществуващите типове брави не позволява да се направи еднозначен извод за превъзходството на някои от тях. Идеалната брава за стоманена брава трябва да притежава две важни свойства: не...

Лакиране на паркета – основни правила

Целта на лакирането е тройна – защита против повреждане, почистване от замърсяванията и придаване на добър външен вид. В предишните години лакирането ставаше чрез смес от синтетична смола и втвърдител...

При подсичане – билки

Става въпрос за интертриго (Intertrigo). Това е възпалително изменение на кожата, което се локализира най-често в областта на съприкосновяващите се телесни повърхности. Среща се както при възрастни, т...

Как да отстраним лошия дъх

Колкото и да избягваме тази неприятна тема, лошият дъх може да ни създаде трайни комплекси и да се превърне в сериозна пречка за нормално общуване с околните. За щастие съществуват множество прости и ...

Начало