Още рецепти » Имунната ни система

 Имунната ни система

Тенът на лицето, работоспособността, доброто здраве, дори сексуалният ни апетит зависят от състоянието на имунната защита на организма.
Латинската дума Immunitas означава освобождение, избавление. Така в древния Рим наричали гражданите, освободени от плащане на данъци и притежаващи лична неприкосновеност. В края на 19 век с думата „имунитет” лекарите започват да обозначават устойчивостта на организма към дадено заболяване. Сравнително отскоро медицината обявява имунната система за самостоятелна, подобно на храносмилателната, нервната, кръвоносната. Тя включва органи и тъкани, работещи в синхрон, чието значение е огромно, нищо че общото им тегло при възрастен човек не достига и килограм. Кожата и лигавиците първи поемат удара на вредните бактерии и вируси, след това се включват останалите защитници - костен мозък, далак, апендикс, сливици, щитовидна и лимфни жлези. От координираното им действие зависи устойчивостта на нашия организъм към инфекции, чужди антитела, алергени и дори ракови клетки.

Тест за самозащита

Има различни начини за определяне състоянието на имунната защита - чрез изследване на кръвта, по пулса, по рефлексните точки на ушите и даже по кичур коса. Ако страдате от хронични, често повтарящи се болести, при дълго и трудно възстановяване се налага да се консултирате с имунолог. Но при обикновена простуда или умора не е нужно веднага да тичате в лабораторията за изследване. И сами може да познаете дали ще се справите с тях.

Имунитетът ви е намален, ако:

* Често настивате, като обикновено заболяването протича без температура. Бавно и трудно се възстановявате.
* Имате проблеми с теглото - килограмите ви са под или над нормата.
* Алергични сте.
* Често страдате от херпеси и трудно лечими гъбични инфекции.
* Имате куп вредни навици - пушите доста, преяждате, прекалявате със сладкишите и алкохола.
* Много лесно избухвате и ви трябва доста време, за да възстановите спокойствието си.
* Не се занимавате със спорт, водите застоял живот.
* Спите с отворена уста и хъркате.
* Имате хронични заболявания.
* Страдате от безсъние, сънувате кошмари.
* Постоянно сте уморени, апатични и раздразнителни.
* Наблягате на сандвичите, кафето и сладките газирани напитки. Рядко консумирате плодове и зеленчуци.

Дори само две-три от горните твърдения да се отнасят до вас, време е да се погрижите за укрепване на имунната си система, като поне малко промените начина си на живот. Ако пък битието ви съответства на повече от половината констатации, нужна ви е консултация със специалист.

Съпротивлявайте се!

* Не вземайте медикаменти, особено антибиотици, без лекарско предписание.
* Откажете се от храните, съдържащи консерванти, подобрители и оцветители. Закусвайте с млечни продукти, всеки ден изяждайте по една ябълка. В менюто ви задължително трябва да присъстват салати, копър, магданоз, зеле, чушки, моркови, а също и пресни плодове - цитруси, ягоди, малини, боровинки. Консумирайте извара, яйца, черен дроб, морски продукти. Пийте големи количества зелен, плодов и билков чай.
* Прогонвайте стреса с помощта на масажи и упражнения за релакс и тонизиране. Помагат и ваните с етерични масла, соли и билки.
* Не се навличайте прекалено, дрехите ви не бива да са много стегнати, за да не затрудняват кръвообращението. Желателно е да носите бельо от естествени материи, така кожата ще диша свободно.
* Закалявайте тялото си с помощта на природните стимулатори - студено и топло, въздух и вода. Взимайте контрастен душ, правете си воден масаж със силна струя вода. Редовно посещавайте сауната, научете се да ходите боси по време на почивката. Тренирайте и гърлото си - пийте мляко, вода и сокове направо от хладилника.
* Взимайте комбинирани витамини.
* Ако сте предразположени към чести ангини, профилактично си правете гаргара с билки или с разтвор на морска сол - в половин литър вода сложете чаена лъжичка от нея, същото количество сода бикарбонат и капка йод.
* Вземете мерки срещу затегнатия стомах - яжте пълнозърнест хляб, ябълки, сливи, смокини, моркови.
* Движете се повече на чист въздух, ходете пеш, редовно правете гимнастика, плувайте, танцувайте.
* Спете не по-малко от 8 часа на отворен прозорец или в добре проветрена стая. Преди да заспите, мислете само за приятни неща, мечтайте, забравете проблемите, работата, тревогите. Леглото е предназначено единствено за секс, сън и почивка, а не за четене, вечеря и пушене.
* Ако очаквате дете, трябва да се грижите двойно повече за повишаването на защитните си сили. Взимайте само най-необходимите медикаменти, предписани от лекаря. Не разрешавайте да се пуши във ваше присъствие, не се преуморявайте. Ходете повече пеш, и то на чист въздух. Ограничете употребата на кафе, шоколад и цитруси.
* Слагайте ръкавици, когато използвате химически препарати, защото много от съставките им, прониквайки през кожата, действат неблагоприятно на имунната система. Не се препоръчва всекидневното миене с антибактериален сапун, тъй като освен вредните той унищожава и полезните бактерии.

По-добро настроение

Лекарите отдавна са установили, че оптимистично настроените хора с лек характер и чувство за хумор боледуват по-рядко. Песимистите, агресивните и тези, които лесно се обиждат, съсипват не само нервната, но и имунната си система. По тази причина често ги сполетяват различни инфекции. Има няколко начина да се преборите с лошото настроение:

* Бъдете оптимисти и мислете позитивно.
* Не страдайте дълго за дреболии.
* Усмихвайте се дори и без повод. Усмивката действа рефлекторно върху производството на ендорфини - хормоните на доброто настроение, укрепващи имунната защита.
* Не трупайте в себе си отрицателни емоции, намерете начин да се освободите от тях, разбира се, не за сметка на близките си.
* Четете смешни книги, гледайте комедии, ходете на цирк.
* Обсипвайте с ласки и внимание любимите си хора. Доказано е, че любовта и сексът са най-добрите лекарства срещу всяка болест.
* Плачете, без да се срамувате. Сълзите носят не само емоционално разтоварване, те прочистват организма от вредните токсини.
* Глезете себе си с подаръци. Казват, че с красива рокля е невъзможно да се простудите. Не е доказано научно, но какво ви пречи да опитате?

Имуностимулаторите

Женшенът, ехинацеята, шипката, сладникът, цветният прашец са природни средства за повишаване на съпротивителните сили на организма. Предпазват от простуда, есенна авитаминоза и пролетна умора, помагат за бързото възстановяване след инфекциозни заболявания. Предлагат се под формата на настойки, балсами, сиропи и таблетки. Ако се чувствате изтощени, идете на лекар, за да ви предпише подходящ имуностимулатор. Според специалистите те в най-скоро време ще изместят антибиотиците, а може би и останалите лекарства.

Автор: д-р Елена Младенова

Представяме Ви:

Как се прави козунак

Преди да започнем да месим, изваждаме продуктите от хладилника и ги оставяме да престоят час-два на стайна температура. В малка купичка наливаме 1 к.ч. горещо мляко, сипваме малко брашно и забъркваме ...

Как да си отгледате хмел

Обикновеният хмел (Нumulus lupulus) представлява тревисто двудомно многогодишно растение с виещи се четириръбести стебла, дълги до 6 м. Листата са разположени срещуположно, долните са три или петделни...

Диагноза по външността

Визуалната диагностика, чиито основи са положени преди много векове от Хипократ, се прилага и днес от терапевтите - опитният лекар просто е длъжен да разпознае заболяването дори при бегъл оглед на па...

Стъклото в интериора

Още в древен Египет, а и във Финикия, било познато изкуството за правене на стъкло. Но първата си сериозна победа стъклото завоюва, когато от материал за практически нужди се превръща в мощно оръжие з...

Начало