Копър
Anethum graveolens L.
Сем. Сенникоцветни - Apiaceae (Umbelliferae)
Описание:
Едногодишно тревисто растение с гладко, кухо и високо до 1,2 м стъбло, с вретеновиден корен. Листата са линейни, няколкократно пересто нарязани, като в основата листните влагалища са с ципест връх. Цветовете са дребни, жълтеникави, събрани в съцветие сенник с до 50 лъча. Чашката е почти без зъбци, венчените листа са почти закръклени, четирилистни, на върха врязани, с 4 тичинки. Плодът е сух, криловиден, с 5 надлъжни ребра. Цъфти м. юли - август.
Разпространение:
У нас - отглеждано растение. Подивяло се среща край р. Дунав и Черно море.
Употребявана част:
За медицински цели се събират плодовете на растението.
Бране и сушене:
Плодовете се берат, когато семената в главния сенник узреят. Навръзват се на снопи, оставят се семената да доузреят и се вършеят. Това се прави, за да не се оронват семената. При нужда се доизсушават на сянка или в сушилня при температура до 40°С. Изсушените плодове на копъра са с характерна миризма и сладникав вкус.
Действие и употреба:
Билката има спазмолитично и газогонно действие, улеснява храносмилането и усилва млякото у кърмачките. Употребява се при безсъние, хемороиди, подут корем, болки в стомаха и червата, хълцане, високо кръвно налягане. Надземната част на копъра има подобно действие.
Рецепта
1 суп. лъжица счукани плодчета се киснат 1 час в 300 мл вряла вода. Запарката се прецежда и се пият по 100 мл 3 пъти на ден преди ядене.
Автор: recepty.bg