Много често имам студени тръпки, отпаднала съм, понякога измервам и леко повишена температура. Защо е така и какво да направя? - Н. Т на 58 г от София
Неопределените оплаквания, които описвате са от общ характер и се срещат при много заболявания. Или се подценяват, или водят до излишна паника. При всички случаи въпросът е необходимо да се изясни, тъй като така могат да започнат доста заболявания, дължащи се на функционални нарушения на целия организъм или на отделни органи и системи.
Вашето състояние се определя като интоксикационен синдром. Той може да настъпи под влияние на определен причинител (вирус, бактерии, гъбички), токсично увреждане от околната среда (отрови, лъчения и др.), физикални фактори (топлина, студ, физическа умора).
Основните признаци на интоксикационния синдром са: повишена температура, отпадналост, втрисане. Те имат определени характеристики и това определя тежестта и начина на протичане: тежка, средна, лека форма. Има и една скрита (латентна) форма, при която синдромът се проявява само под въздействието на дразнител от околната среда.
Интоксикационният синдром протича: остро, подостро и хронично. Много заболявания имат свой скрит (латентен, инкубационен) период, в който наблюдаваме тези неопределени, общи промени и се чудим дали се разболяваме. Така е при: заразните болести (шарките например), ревматизма, епидемичния хепатит и др.
Ще се спрем на характеристиката на температурата. За да ни насочи към определено заболяване, трябва да определим качествата й. Трябва да се проследи дали заболяването започва с повишена температура (вирусни и бактериални инфекции, пневмонии, туберкулоза, инфекции от гъбички и др.). Някои тежки инфекции – сифилис, силикоза, ракови заболявания и т. н. започват без температура. Важното е дали температурата е постоянна, в кои часове на денонощието се повишава, колко е висока, има ли периодичност – това е характерната крива на температурата при различните болести.
За втрисането е важно да се уточни: предшества ли повишаването на температурата, изчезва ли – изобщо каква е връзката му с повишаването на температурата (това е важно за изследването на кръвта в лабораторията – да се вземе в подходящо време: както е при сепсис, малария, гъбички).
Общата отпадналост е свързана с разстройства на терморегулацията, обмяната, смущения в храносмилането (повръщане, диария), загубата на тегло.
Изпотяването също има своя характеристика: предимно нощно и обилно (хронични инфекции, някои хормонални нарушения, СПИН), изпотяване след настъпване на кризата (при пневмонии) и т.н. За пълната картина на интоксикационния синдром са важни и симптомите: сърцебиене, аритмии, учестено и неравномерно дишане, спадането на тегло, нарушения в развитието на организма.
За да се избегне диагностична грешка, съветваме:
• Направете точна характеристика на температура си за една седмица (или повече) като изготвите и таблица (графика) на температурната крива.
• Да се изясни дали втрисането (студените тръпки) са свързани с температурните покачвания или са субективно изживяване, свързано с нещо друго (както е при хората с периферни съдови проблеми, вегетативна дистония).
• Обърнете внимание на организма си: хранене, сън, телесно тегло, работоспособност и т.н.
• Потърсете източник на огнищна инфекция (след съответна консултация, помислете за евентуален контакт със зараза (хора, среда, продукти).
• Посетете личния лекар и направете необходимите изследвания.
Полезна информация:
Като много висока температура определяме тази от 39,1 до 40 градуса; висока – 38,1 до 39 градуса; повишена – 37-38 градуса. Най-често заболяванията протичат с повишена или висока температура, много високата е типична за свръхострите, кризисни и тежки инфекции.
Биопрогноза Метеорологичните условия и увеличеният брой вирусни инфекции на дихателните пътища оказват неблагоприятно въздействие върху здравето на страдащите от бронхиална астма и от астматичен бр...
Цъфтежът на редица растителни видове продължава да създава сериозни здравословни проблеми на много от хората със сенна хрема. От полза при алергия, независимо от нейния произход, ще бъде ежедневното п...
Освен с приятни преживявания лятото може да бъде свързано и с доста отрицателни емоции, в случай че станете жертва на хранително натравяне. Повръщане, разстройство и главоболие, често придружени с тем...
Все повече зачестяват вирусните инфекции, протичащи с болки в гърлото, хрема, кашлица, повишена температура и общо неразположение. При повишена температура, съпроводена от главоболие и/или болки в мус...