Глухота след психичен стрес?
Племенникът ми преживя тежко смъртта и на двамата си родители при автомобилна катастрофа. Скоро след това се появи глухота, той изобщо нищо не чува. Възможно ли е да психотравмата да е оказала влияние? Ще се оправи ли?
Цв. Н. от Т.
Напълно е възможно. В съвременния интензивен, динамичен и стресов живот, психогенната глухота, наричана още хистерична или нервна, се среща все по-често. Самото наименование показва, че това е функционално, възстановимо намаление на слуха, без органични увреждания. Психогенната глухота се среща като при деца, така и при възрастни с по-чувствителна нервна система и лабилна психика, при хора с нервно-вегетативни и хормонални смущения и др. Причините могат да бъдат силни психични преживявания, психични стресове, страх и сугестия при определени житейски ситуации – във войската, в училището, в службата и пр.
Обикновено след силно психическо преживяване се появява едностранна, по-често двустранна глухота, която може да трае дълго време. Слухът внезапно се изгубва напълно, а в редки случаи тази глухота се предшества от други слухови въздействия: избухване на бомба, изстрели, автомобилни катастрофи, работа в шумна среда, възпаление на ухото и др. понякога психогенната глухота може да настъпи и без външни причини при така нар. органично поражение на слуха, върху което се наслагват функционални елементи. Проблемът идва от там, че често е трудно да се разграничи органичното от функционалното намаление на слуха. Глухотата е психогенна, когато например човек говори гласно и с правилен и чист тембър, реагира на неочаквани звуци като телефонен звън, автомобилен сигнал и пр., а същевременно на реагира на говорни звуци. Съвременните аудиометрични изследвания и особено обективната аудиометиря с евокирани мозъчни потенциали, разрешават въпроса с диагнозата.
Лечението на психичната или функционалната глухота може да трае дълго време. Бъдете спокойна, г-жа Николова, накрая но винаги се стига до излекуване. Случва се глухотата да изчезне изведнъж при нов психичен стрес. Ако е имало органично поражение на слуховия орган, след премахване на функционалните наслойки, слухът се подобрява.
Не трябва да считаме болния за симулант. Той трябва да бъде обграден с грижи и внимание, тъй както се полагат грижи за психичноболен човек, понеже при някои може да се стигне и до самоубийство. Лечението е винаги индивидуално и се провежда от отолог и психиатър. Дават се успокоителни лекарства, стимулиращи витамини и т. н.
Автор: Д-р Кирил ТАНЧЕВ, кмн