Лечебни рецепти » Полипите на стомаха

 Полипите на стомаха

Полипите са доброкачествени тумори, които често се развиват в храносмилателната система – предимно стомах и черва. Произлизат от различни структури на смилателния канал – от епителиите – наричат се аденоми, от мускулатурата – миоми, от нервната тъкан – невроиноми, и др. В 50 процента те са аденоми.


Появата на полипите в стомаха се свързва с различни фактори.
Такива са: вродени аномалии в лигавицата на стомаха, повишена чувствителност на тъканите към механични и възпалителни фактори. От значение е и приемането на храни, съдържащи дразнещи вещества, предразполагащи към разрастване на тъканите и формиране на тумори.

Предупреждение: оплаквания при полипите често липсват

В стомаха полипите се наблюдават най-често между 30-50-годишна възраст. Те могат да бъдат единични, няколко или множествени. Могат да са разположени на широка основа или на краче. По-чести са единичните полипи.
Оплаквания при полипи на стомаха често липсват. В тези случаи полипите могат да се открият случайно при изследване по друг повод. Появата на симптоми зависи много от големината, местоположението, числеността и състоянието на стомашната лигавица извън полипите. При разположение на полипа близо до пилора и нарастване на обема му, той може да запуши отвора на стомаха и да се развие картина на “остър корем”. Тя изчезва така бързо както и настъпва.

Кръвоизливите – важен симптом
Те могат да настъпят при разраняване повърхността на полипа – както спонтанно, така и при приемане на груба или пикантна дразнеща храна. Понякога кръвоизливите могат да бъдат доста обилни. Друг път са малки, не алармират болния до развитие на хронична анемия. Счита се, че анемията е постоянен симптом на полипозата.
Най-съществената опасност от полипите е склонността им в раково израждане. По начало доброкачествените полипи в даден момент от своето съществуване, под влияние на най-различни – известни и неизвестни фактори, преминават в злокачествено развитие. Според различни статистики това се наблюдава в 14 до 28 % от случаите с полипи на стомаха, а според други – в 60 %. Най-често злокачествено дегенерират аденомите, а миомите и фибромите почти винаги остават доброкачествени. По-често дегенерират множествените аденоми и тези с размер над 2 см в диаметър.

Полипите на стомаха се диагностицират рентгенологично и ендоскопско. Фиброгастроскопията дава възможност да се прецизира видът на полипа, евентуално налична, започнала дегенерация. Хистологична диагностика е задължителна.

Автор: д-р Маргарита Етърска

Представяме Ви:

Биопрогноза 21-27 септември

По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат хора с ниско кръвно налягане. Съществено място в профилактиката и лечението на това състояние заема ежедневното изпиване поне на 1,5-2 л. т...

Смлени жълъди свалят кръвната захар

Още от древността се носи славата на могъщия дъб – той дава на човека сила, мъдрост и самоувереност. Огромното дърво, което живее повече от 500 години, израства от мъничко жълъдче, съдържащо безброй п...

Биопрогноза за 12 - 18 февруари

През разглеждания от нас период е възможно да зачестят оплакванията от болки и от чувство за скованост в ставите при страдащи от артроза и артрит. Важно в подобни случаи е да се избягва претоварванет...

Биопрогноза зa 23 - 29 май

По – сериозни проблеми от здравословно естество през периода могат да имат хора с високо кръвно налягане. Важно за тях е да избягват евентуални по – големи физически и психо – емоционални натоварвания...

Начало