Градина » Засейте си тиквички след ранните картофи

 Засейте си тиквички след ранните картофи

Тиквичките, засадени през май, са вкусни и предпочитани, но през есента са любим зеленчук. Те са ценна и диетична храна. Възможно е да се отглеждат като втора култура на освободените площи от ранни домати, картофи, зелен грах, зелен фасул.
Важно условие за равномерно и дружно никнене на семената е осигуряването на почвена влага. Затова преди сеитбата трябва обилно да полеете браздите, в които ще правите гнездата. Може да дъждувате. Тиквичките се засяват на междуредия 90-100 см, а в реда - на 50-60 см, в гнездото се пускат по 2-3 семена на дълбочина 3-4 см. Семената се покриват с навлажнена и рохкава почва, което им осигурява да поникнат бързо.
През вегетацията трябва да се полива редовно, преди поникване е добре да се дъждува. Когато растенията са с 1-2 същински листа в гнездото, се оставя само едно.
Оглеждайте дали ще се появи белокрилка, листни въшки, брашнеста мана. Ако забележите мозаично прошарване по листата, това е вирусно заболяване - отскубнете болните растения.
Когато се покажат първите цветове, подхранете с амониева селитра и суперфосфат при навлажнена почва. По-късно наторете още 1-2 пъти с амониева селитра или с оборски тор, който е поставен в поливната вада.
Когато плодовете нарастват, поливките се увеличават. Своевременно се отстраняват разклоненията (колтуците), както и най-ниските листа.

Автор: Мария Манолова

Представяме Ви:

От какво боледува китайската роза?

Китайската роза е здраво цвете. У нас по него не се установяват болести, причинени от гъби, бактерии, вируси, нематоди. Китайската роза обаче страда силно от листните въшки. Най-често нападението е от...

Отгледайте си еделвайси

Тези растения имат силно разклоняваща се и дълбоко проникваща брадеста коренова система. Стъблото е високо около 20 см, с по четири-пет ланцетни сиво-зелени листа. На върха се оформя кошничка, съставе...

Недостигът на цинк се лекува с пръскане

Недостиг на цинк може да се появи поради недостатъчна почвена влага, обогатяване на почвата с угнила органична маса, торене с високи норми фосфорни торове. Най-чувствителни към недостиг на цинк са чер...

Плевелите могат и да помагат

За да се подхранят растенията, от пролетта до есента един-два пъти месечно се препоръчва поливка на насажденията с ферментирал извлек от накълцани плевели. 1/3 от бъчва, събираща 12 кофи, се пълни с т...

Начало