Градина » Засейте си тиквички след ранните картофи

 Засейте си тиквички след ранните картофи

Тиквичките, засадени през май, са вкусни и предпочитани, но през есента са любим зеленчук. Те са ценна и диетична храна. Възможно е да се отглеждат като втора култура на освободените площи от ранни домати, картофи, зелен грах, зелен фасул.
Важно условие за равномерно и дружно никнене на семената е осигуряването на почвена влага. Затова преди сеитбата трябва обилно да полеете браздите, в които ще правите гнездата. Може да дъждувате. Тиквичките се засяват на междуредия 90-100 см, а в реда - на 50-60 см, в гнездото се пускат по 2-3 семена на дълбочина 3-4 см. Семената се покриват с навлажнена и рохкава почва, което им осигурява да поникнат бързо.
През вегетацията трябва да се полива редовно, преди поникване е добре да се дъждува. Когато растенията са с 1-2 същински листа в гнездото, се оставя само едно.
Оглеждайте дали ще се появи белокрилка, листни въшки, брашнеста мана. Ако забележите мозаично прошарване по листата, това е вирусно заболяване - отскубнете болните растения.
Когато се покажат първите цветове, подхранете с амониева селитра и суперфосфат при навлажнена почва. По-късно наторете още 1-2 пъти с амониева селитра или с оборски тор, който е поставен в поливната вада.
Когато плодовете нарастват, поливките се увеличават. Своевременно се отстраняват разклоненията (колтуците), както и най-ниските листа.

Автор: Мария Манолова

Представяме Ви:

Настанете краставиците в топлия парник

Краставиците, засети в парници в края на януари, сега са образували 3-4 същински листа. Време е за разсаждането им. За тази цел парникът се зарежда със затоплен оборски тор на дебелина 0,5 м. Насипва...

Дивачката може да се опитоми

По различни причини - било за облагородяване на диви дръвчета, било за преоблагородяване, се налага да се направи присаждане с калем напролет. Калемите се режат през зимата или в ранна пролет, когато ...

Почиствайте розите от прецъфтелите цветове

Чаенохибридните сортове започват да цъфтят още от май. През юни и юли е масовият цъфтеж на почти всички сортове. Тъй като цветовете се образуват на клонки от първи, втори и трети разред, то цъфтежът и...

Как да оправите дефектната ракия

Качеството на ракията много зависи от материала, който се използва, от изваряването и съхранението. При дестилацията в казана не трябва да се поставят съвсем сухи гроздови джибри или плодови каши, п...

Начало