Градина » Четири начина да измамим засушаването

 Четири начина да измамим засушаването

Не всеки има възможност често да посещава своята градина, за да полее насажденията. Но в горещите летни месеци повечето растения се нуждаят от поливане минимум веднъж на 3-4 дни.
За да се отглежда реколта, например от краставици, лехите трябва да се поливат два пъти на ден: сутрин и вечер. Но опитните градинари знаят някои тайни, които позволяват по-редки посещения и в същото време се получава добра реколта. Ето само някои от тях.

Платно държи почвата мокра

В готовата леха се прокарва бразда, в нея се постила ивица вълнена материя или сукно с ширина 1,5 см. Оптималната дължина на ивицата е метър и половина. В началото и края допълнително трябва да има тънки ивици с дължина по 35-40 см. Покрай платнената ивица в браздата посейте семената, след това я засилете с мека пръст, желателно примесена с пясък. Останалите незарити допълнителни платнени ивици се потапят в съда с вода, който се закопава в земята, на повърхността остава само гърлото. Посадените семена трябва добре да се полеят с лейка. Това е последното им „традиционно" напояване. Водата ще се просмуква от платното по цялата дължина, овлажнявайки семената непрекъснато, а след прорастването ще напоява и корените на растенията. За тази цел са удобни петлитрови пластмасови бутилки. На всеки 10-12 дни трябва да се долива вода в тях, за да не сё изсуши платът. Този начин е много подходящ при отглеждане на дини, тикви, краставици, домати.

Камъни спират изпарението

В китайската провинция Ланчжоу, където година не пада нито капка дъжд, се използват... камъни. Тайната е проста - преди засаждането земята се настила с камъни в десетсантиметров слой. Ролята на каменната покривка е да намали изпаряването на влагата и едновременно с това да потиска израстването на плевели. Нагрявани от слънцето, камъните създават особено благоприятен микроклимат на растенията. Този метод е много ефективен при отглеждането на круши, кайсии, дини, домати.

Дървета растат в чували

Съществува и т.нар. гръцки метод. В найлонови чували с обем от 50 до 300 литра се слагат всички необходими хранителни вещества: пръст, компост, минерални торове, дървесна пепел. След това в чувала, предварително закопан в почвата, се засажда определеното растение. Сместа се превръща в хомогенна маса, която постепенно, в продължение на много години, храни корените. Минималното количество вода, необходимо на дървото, се сипва непосредствено в чувала, където влагата се съхранява дълго време. Така в засушливите райони се отглеждат ябълки, круши, вишни, праскови, кайсии и череши.

Найлон пречи на плевелите, пази влагата

Особен интерес представлява един много удобен и относително евтин способ: настилка на междуредията с полиетиленово фолио от двете страни на растителните редове с насипване върху фолиото на почва с дебелина на слоя 10-15 см. Ширината на ивицата фолио от едната страна на реда трябва да бъде 30-35 см. Образуващите се на повърхността на грунда плевели не проникват през фолиото и не вредят на корените на културните растения. Те лесно се отстраняват с просто изскубване. Но влагата при това добре се запазва.

Автор: Витан Йорданов

Представяме Ви:

Цъфне ли акацията, дошло е време за бамята

Родината на топлолюбивия зеленчук е Африка, при нас идва от Анадола. Въпреки че не е масово разпространена, бамята расте в много зеленчукови градини. Тя е приятна особено като есенна съставка за гювеч...

Белоперонето е постоянно обсипано с цвят

Родът Белопероне от семейство Акантови е представен от около 30 вида. Това оригинално цвете е родом от тропическите области на Америка. Представлява вечнозелено многогодишно храстче с тънки и гъвкави,...

Не допускайте поповото прасе в лехите

Това насекомо е стар познайник на градинарите. Впечатлява с големите си размери, но още повече с щетите, които нанася. Като многояден неприятел се храни с ларвите на някои почвени насекоми, но основна...

Крушовият пъпкопробивач е уязвим само през септември

Е, може и известно време през октомври, но общо взето това е моментът за борба с този неприятел. Така е, защото начинът му на живот е малко по-особен. Представлява малко бръмбарче (до 5 мм) с хоботче....

Начало