Градина » Палметите – дървета върху тел

 Палметите – дървета върху тел

Отглеждането на плодни дървета - палмети беше мода в нашето земеделие преди около 40-50 години. По това време голяма част от овощарите в Италия, Франция и други страни създадоха средно гъсти насаждения, а короните бяха с близка до геометричната форма. Сега някои любители у нас проявяват интерес към този начин на отглеждане на овошките.
След засаждането на дръвчетата за 3-4 години чрез специална резитба се прави непрекъснат овощен плет. Неговата широчина при отделните видове в зависимост от използваните подложки достига 2 - 2,5 м, а височината се ограничава до 3,5 - 4 м. Овощарите сами избират каква да е палметата - едноетажни, двуетажни или триетажни плододаващи пояси със строго фиксирани ъгли на отклонение на клоните от вертикалното стъбло. По-късно се премина към формировки с наклонени или хоризонтално разположени клони, както и към т. нар. неправилна или свободна палмета.
За да се формира избраната корона се изисква висококвалифициран труд и сериозно познаване на биологическите особености на овощните видове и сортове.

Предимствата

• Резитбите за формиране са сведени до минимум, използва се също превиване, привързване и наклоняване на клоните. Така се постига правилно равновесие в избраната корона, добивите се увеличават и бързо нарастват.
• Огряването на дърветата е много по-добро, а плодовете се оцветяват по-интензивно в сравнение със закръглените корони.
• В един декар се засаждат повече овошки и се изгражда подпорна конструкция в промишлените насаждения. Единичните дръвчета се формират с помощта на дървени колове или телове, здраво закрепени в клоните и почвата.
• Листната маса и клоните се напръскват много по-добре, а разтворите проникват във всички части на короната.
• Значителна част от резитбите се извършват от земята, а за по-високите етажи се използват подвижни платформи или стълби.
• Почти половината от плодовете се берат от берачите от земята, а за по-високите етажи се използват допълнително стълби и платформи.

Преди повече от 15-20 години обаче палметните формировки бяха почти напълно изоставени и в нашата страна. Премина се към създаване на високоинтензивни насаждения, главно при ябълката и крушата чрез формирането на най-новата формировка стройно вретено, наречено още “Грузбек” с много по-гъсти разстояния на засаждане и по-малък разход на труда за формиране и отглеждане.
Палметната формировка обаче е интересна за градините на любителите, защото е красива и прави дворът интересен.

Автор: Тодор Хърсев

Представяме Ви:

Сега е моментът да размножите хлорофитума

Класическите видове хлорофитуми образуват дълги филизи - ластуни, на които се появяват първо цветове, а след това миниатюрни детки с коренчета. За размножаване е достатъчно да посадите две такива детк...

Кога и как да пресадим божурите

Можем да го направим и през пролетта, но най-подходящият момент е есента и то началото й – месец септември. Това се отнася не само за божура, но и за други многогодишни видове като перуника, астилбе, ...

Погрижете се за бамята веднага след поникването

Ако сте засели бамя в препоръчания за нея срок, тя вече е поникнала. Топлото време я подтиква към бързо развитие, което налага и своевременни грижи. Най-важното е щом развие 2-4 листа да я окопаете. Т...

Екологични зеленчуци от вашата градина

За да отгледате вкусни и екологично чисти зеленчуци във вашата градинка, трябва да трябва да спазвате няколко сравнително прости правила. Изберете място, което се огрява от слънцето поне 6 часа на д...

Начало