Градина » Подреждайте внимателно растенията в двора

 Подреждайте внимателно растенията в двора

Известно е, че растения, които растат редом едни до други, взаимно си влияят. Някои си помагат в битката срещу вредителите, но други съвсем не могат да се понасят.
Картофите, засадени между ябълките, в буквален смисъл отравят живота и почвата на дърветата. Това влияние може да бъде достатъчно силно, за да влоши вкуса на плодовете. От древността е известно, че зелето влошава аромата на гроздето.
Ароматите, които се отделят от бора, са много по-приятни и полезни за човека и влияят благотворно на развитието на ябълката. Тук има широко поле за работа на фитодизайнерите - например съчетанието на дружелюбните хвойнови и декоративните ябълки.
Гръцкият и черния орех обаче силно угнетяват ябълката и крушата. Черната топола, кленът, растящи недалеч от градината, снабдяват въздуха с вещества, които стимулират растежа на ябълката и крушата, защитават ги от вредители. Липата и лозето оказват положително влияние на растежа на младите ябълки.
Бялата акация, конският кестен, розата, калината, жасминът потискат другите растения, в това число ябълката и крушата. Но редом с възрастната ела добре преживява малината, дори и корените им да са силно преплетени. А близко посадените до елата клен или роза силно страдат от това съседство.
Корените на едни растения при съвместното израстване се сближават - при бора и липата, дъба и остролистния клен, дъба и липата. Брястът силно угнетява лозите. Под короната на старите ябълки без видимо притеснение може да сложите дъб, липа, бреза. Растенията, които образуват чим, също ще окажат силно влияние на ръста на ябълката. Корените на някои треви, особено пирея, отделят токсични за плодовите дървета вещества.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Бобовата огневка съсипва фасула

Бобовата огневка (Etiella zinckenella) е неприятел на бобовите култури, разпространен във всички райони на страната. Среща се по голям брой бобови растения, но най-силно вреди на фасула, соята, граха,...

Отгледайте си джинджифил

Родината на джинджифила е Югоизточна Азия - Хималаите и Непал. На открито се отглежда в тропическия пояс, а у нас само като саксийно растение, при това много лесно. Той е бил известен още на древни...

Берете малините, за да не промените сорта

Отглеждането на посадъчен материал от два пъти плододаващи през годината сортове малини не е както при обикновените, поради тяхната биологична разлика. Те образуват плодовете си върху зелени издънки в...

Как се прави черничево вино

Предварително трябва да се знае, че от 100 кг черничеви плодове могат да се получат около 70 л вино. Необходими са добре узрели черници, независимо дали са бели или черни, смачкват се в съд. Понеже съ...

Начало