Градина » Въшка напада сливата, лозата, касиса

 Въшка напада сливата, лозата, касиса
Неприятелят зимува по долната страна на клонките

Сливовата щитоносна въшка е най-опасният неприятел на сливата, но напада и другите овощни видове - лозата, френското грозде, някои горски дървета - акация, бук, леска. Развива едно поколение годишно. Зимува като млада ларва, закрепена по кората на долната страна на клоните и клонките, в основата на пъпките, а при по-голяма плътност и по кората на стъблото. През пролетта (март, април) ларвите се разпълзяват, придвижват се към младите клонки и започват да се хранят.
Зимуващите ларви са дребни (2 мм), плоски, жълто-червени или червено-кафяви. Те нарастват бързо и се превръщат във възрастни женски, тогава са жълто-кафяви или по-тъмнокафяви (3-6 мм дъЛжина, 1,5-4 мм ширина), остават неподвижни. Появяват се и крилати мъжки форми. Женските снасят голям брой яйца, които остават под тялото им. Излюпените ларви са дребни, овално продълговати, белезникаво-жълти. Разпълзяват се бързо по клонките и по долната страна на листата и там се хранят до есента. Преди да опадат листата, се установяват по кората на клонките, където зимуват.

Признаците

Въшката причинява силно отслабване на дърветата, изсъхват отделни клони, а при по-голямо нападение загиват целите дървета. Нападнатите части се покриват с „медена роса". Върху нея се развива чер-нилна гъбичка, която затруднява силно асимилацията и дишането на дървото.

Мерките

• През есента нападнатите дървета трябва да се почистят от изсъхналите клони. Изрязват се издънките и силно нападнатите, почервенели от натрупаните по тях ларви клонки и се остьргва старата кора.
• Да се използва здрав посадъчен материал. По фиданките сливовата щитоносна выи-ка се разпознава лесно.
• Висок процент смъртност на зимуващите ларви ще има, ако направите късно зимно пръскане, непосредствено преди набъбване на пъпките, с масления препарат акарзин или масло РЗ в доза 300 мл за 10 л вода.
• Следващото третиране е при излюпване на ларвите (обикновено юли) самостоятелно или комбинирано срещу другите неприятели с един от следните препарати в доза за 10 л вода: алфа комби 51,25 ЕК - 5 мл, агрия 1050 - 15 мл, актелик 50 ЕК - 15 мл, Би 58 - 10 мл, дурсбан 4Е - 15 мл, карате 2,5 ЕК - 3 мл, талстар 10ЕК - 3 мл, децис 2,5 ЕК - 4 мл.

Автор: Любомила Кръстева

Представяме Ви:

Засадете декоративното зеле

Ако все още не сте засадили декоративното зеле, можете да го направите до средата на октомври, стига да имате разсад. Декоративното зеле представлява двугодишно тревисто, най-често високо до 60 см рас...

Засейте тиквички като втора култура

Изобилна, Бисерна, Горнооряховска 1 - това са сортовете, които отлично стават за късни тиквички. Моментът на сеитбата е в зависимост от това кога искате да е готова продукцията. Имайте предвид, че тик...

И вие можете да отгледате китайско зеле

Китайското зеле е нов за Европа и за страната ни зеленчук. Листата са нежни и богати на витамин С и градинарите все повече се интересуват от него. Едногодишното растение обича прохладния и влажен кл...

Мястото на декоративните храсти се сменя сега

Краят на есента е подходящо време за преместване на по-младите дръвчета и храсти. Най-напред се определя новото място. Изкопава се дупка с размери 40х40 см. След това желаното растение се изважда, кат...

Начало