Градина » Неприятелите не почиват през зимата

 Неприятелите не почиват през зимата

Овощните култури изискват целогодишни грижи за нормалното си развитие и за редовното плододаване. Отглеждани в продължение на 10-15 и повече години на едно място, те са обект на нападение от редица болести и неприятели. Освен ежегодното подхранване, напояване и обработване на почвата, за да се повиши устойчивостта им към вредителите /болести , неприятели и плевели/ и към климатичнитe условия, се налага да се провеждат и растителнозащитни грижи през невегетационния период.
С всяка изминала година все повече се увеличава плътността на заразата от къдравост по прасковата, на сачмянката и кафявото гниене по костилковите. Отново се повиши числеността на бълхите, на листните и на щитоносните въшки и на овощните акари. През пролетта, в началото на развитието на младите нови листа, леторасли, цветове и плодове, тези вредни видове и патогени преминават върху овощните дървета и причиняват значителна вреда. Затова през зимните дни е необходимо да проведете следните растителнозащитни мероприятия:
- Да изрежете и изгорите заразените клонки и клони от брашнестата мана по ябълката и прасковата, а при черешата, вишната, прасковата и кайсията - нападнатите от кафяво гниене и бактерийно изсъхване. Раните се замазват с блажна боя.
- Да съберете и унищожите окапалите и останалите по дърветата мумифицирани плодове - в тях презимуват причинителят на кафявото гниене, бадемовият семеяд, хоботниците и други вредители.
- Да изкорените изсъхналите и нападнатите от корояди дървета
- Да изрежете нападнатите стъбла и издънки на касиса и малините от стъкленка, агрилус, галица и др.
- Да остържете, съберете и изгорите старата и напукана кора на ствола и на дебелите клони, по този начин ще унищожите зимуващите гъсеници на плодовите червеи.
- През невегетационния период на овощните дървета е необходимо да преорете или да прекопаете дълбоко (18-20 см), за да унищожите зимуващите в почвата стадии на плодовите оси, черешовата муха, лешниковия, кестеновия и ягодовия хоботник, малиновия бръмбар и др.
- След окапване на около 80% от листата при всички овощни видове е задължително да извършите пръскане с 2% бордолезов разтвор, за да ги предпазите от болестите –прасковата от къдравост, черешата от ранно кафяво гниене, кайсията, вишната и дюлята от бактерийно изсъхване, сливата от кривули, малината и касиса от антракноза и дидимела. Това третиране повторете в края на зимата, преди набъбаването на пъпките, но с 1% бордолезов разтвор.

Автор: Невена Христова

Представяме Ви:

Погрижете се за зеленчуковите семена

В зеленчуковата градина вече е есен. Струва ни се, че основните грижи за зеленчуците вече са приключили. Но не е точно така. Идва времето когато трябва да се захванете със събраните семена. Не е нужн...

Захващайте се с марулите

За ранно полско производство на марули и главести салати, семената се засяват в полутопли парници обикновено в началото на февруари, до към 10-ти за марулята и до 15-ти за главестата салата. Засяванет...

Вишневият хоботник тормози много овошки

Има го навсякъде из страната и понякога нанася сериозни щети. Напада предимно вишната и черешата, но от него може да пострадат сливите, кайсиите, прасковите, ябълките, че и някои други плоди дръвчета....

Сушен магданоз ще имате до март

Листният магданоз се ползва не само като подправка. От него може да си приготвите паниран магданоз, магданозени кюфтета, супа от корените и да ароматизирате с маслото от плодовете му вина, сирена и др...

Начало