Градина » Бобовата огневка съсипва фасула

 Бобовата огневка съсипва фасула

Бобовата огневка (Etiella zinckenella) е неприятел на бобовите култури, разпространен във всички райони на страната. Среща се по голям брой бобови растения, но най-силно вреди на фасула, соята, граха, фия, лещата, баклата, акацията, лупината.
Огневката е дребна пеперуда (22-35 мм при разперени крила). Предните крила са сиви или жълто-кафяви с бяла надлъжна ивица към върха. При кацане те се прибират стреховидно. Гъсеницата достига 15-22 мм дължина. Тялото й има сиво-зелен до червеникав цвят, с брадавички и космички по гръбната страна. Какавидата е кафява, поместена в бял копринен пашкул.
Развива две поколения годишно, а при топла и продължителна есен и частично трето. Зимува като напълно развита гъсеница в плътен пашкул в почвата. През пролетта гъсеничките какавидират. Пеперудите излитат към края на май и началото на юни. По това време те снасят яйцата си поединично по шушулките. След 5-10 дни гъсеничките се излюпват, прегризват кожицата на шушулките и се отправят към зърната, с които започват да се хранят. Храненето продължава 30-40 дни, след като гъсеничките напускат шушулките и отиват в почвата, където какавидират в землиста камерка. През август летят пеперудите от второто поколение, които повреждат по-късните бобови растения. Техните гъсеници остават да презимуват в почвата.
Гъсениците на бобовата огневка повреждат меките още зърна на фасула, като ги нагризват отвън, а отчасти изяждат и вътрешността им. При по-едрите зърна те изгризват половината или целите, а дребните унищожават напълно. Освен това те замърсяват зърната с изверженията си и ги оплитат с паяжина. Гъсениците наяждат и вътрешния пласт на самата шушулка. Значителна част от тях за пълното си изхранване преминават от една шушулка в друга. По същия начин гъсениците повреждат зърната и на другите бобови култури. Нападението от този неприятел проличава по входните или изходните отвори на шушулките.
В случаите, когато повредените зърна са в повече и са по-силно засегнати, качеството на получената продукция се влошава. Тогава се прави почистване, което води до понижение на добива зърно.

Борбата

Агротехническите мерки, които трябва да прилагате, включват унищожаване на дивите бобови растения, дълбока обработка на почвата в площта, в която е отглеждан фасулът, за унищожаване на зимуващите гъсеници, бързо прибиране на нападнатите посеви.
Химическите средства пък трябва да прилагате два пъти. Първото пръскане се прави при формиране на първите шушулки и второто – при формиране на зърната в шушулките. Подходящи са препаратите децис 2,5ЕК – 2 мл и суми алфа 5ЕК – 2,5 мл. Дадената доза е за 10 литра вода.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Отгледайте авокадо в саксия

Авокадото произхожда от от Централна и Южна Америка. В Европа може да се култивира само в отоплявани помещения. У нас любителите на екзотика го отглеждат в стайни помещения. Разбира се, при такива усл...

Празът и вниманието, от което се нуждае

Времето за изваждане праза настъпва към края на октомври и началото на ноември. И тъй като целта е да се съхрани за по-дълго време през зимата, трябва да се изважда внимателно. Изскубването е вредно з...

Как се подрязва лимонът?

При стайно отглеждане лимоните се настаняват в компактни и удобни за пренасяне съдове. По тази причина растенията се формират с ниски стволове. Основният летораст се почиства от страничните разклонени...

Време е за краставиците

Краставицата е топлолюбиво растение и семената започват да поникват при температура 15-20 градуса. Затова сеитбата може да се извърши, когато температурата на почвата на дълбочина 15 см, трайно се е п...

Начало