Градина » Септемврийски грижи за ягодоплодните

 Септемврийски грижи за ягодоплодните

Грижите за ягодоплодните култури продължават и след прибирането на плодовете. Трябва да се създадат благоприятни условия за натрупване на достатъчно хранителни вещества, необходими за нормалното развитие на растенията през есенно-зимния период и рано напролет.
Подготвят се площите за засаждане на касис, малини и къпини. След като е извършено основно торене и риголване, се изкопават дупки.
Почвената повърхност да е чиста от плевели, а с изключение на малините при необходимост да се полива. Тори се с 30-40 кг на декар обикновен суперфосфат и 15-20 кг на декар калиев сулфат. Това се отразява благоприятно върху залагането на плодните пъпки за следващата година.
• Предимно в края на септември се извършва есенното засаждане на ягоди. Задължително да се използва здрав, свободен от вируси посадъчен материал. Коренчетата се съкращават леко до свежа маса и се отстраняват част от старите листа. Растенията се засаждат на същата дълбочина, на която са били преди изваждането им или малко по-дълбоко. Не бива да се подгъват коренчетата и да се засипват пъпките. Почвата се притъпква добре и се полива.
• Старите ягодови растения трябва да се прегледат и всички листа с петна и изсъхналите части на растенията да се оберат и изгорят.
• Важна грижа за овощарите е и да приберат пръскачките на сухо място. Но предварително да ги измият и подсушат, а железните части да смажат с машинно масло.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Калината се бере до първи слани

Плодовете на калината (офиката) са като оранжево-червени топчета. Узряват през август и се берат в пълната им зрялост от септември до първите слани. Целите гроздове се режат с ножица, а след това се о...

Бадемът се нуждае от кръстосано опрашване

Въпреки че повечето растения могат да се саомооплождат, при бадема това не е така. За получаването на плодове на дървото то се нуждае от кръстосано оплождане. Което и да е отделно растение, от който и...

Време е за пролетно торене

Ако сте пропуснали да наторите градината с основната обработка на почвата през есента с фосфорен тор, това може да сторите и през пролетта. У нас са известни два вида минерални фосфорни торове – су...

Една опасна болест по лозата

Болестта еска се дължи на гъбата Phaeoacremonium aleophilum. През вегетационния период могат да се наблюдават две форми на болестта. По-често срещаната е т.нар. бавна (хронична), която се характеризир...

Начало