Градина » Използвайте бира срещу голите охлюви

 Използвайте бира срещу голите охлюви

Голите охлюви живеят във влажна среда. Обитават местата с по-голяма почвена и въздушна влажност, с по-гъста растителност, огрявани недостатъчно от слънцето. Те са многоядни, но най-често се появяват по ранните зеленчукови растения, по ягодите и цветята. Излизат и действат привечер и през нощта, а през деня остават скрити под буците пръст, камъни, растителни остатъци, в пукнатините на почвата. Зимуват като яйца, снесени късно през есента на купчинки в почвата, като млади ларви и възрастни. През пролетта при влажно и хладно време голите охлюви могат да се появят в значителна численост по младите растения. Снасят яйцата си през пролетта и есента. При различните видове животът им продължава 1,2,3 години.
Борбата срещу голите охлюви се провежда трудно, особено при червения гол охлюв. Той е доста едър, при храненето агресивен, намножава се в опасна численост и проявява известна издържливост по отношение на прилаганите химически средства.
В борбата срещу тези вредители се прилагат агротехнически и химически мерки. Агротехническите мероприятия са от много голямо значение. Понастоящем първото нещо, което трябва да се направи, е да се почисти площта на градината от всякакви растителни остатъци, неоскубани многогодишни плевели и да се направи дълбока обработка на почвата с бел. Буците пръст да се разбият, теренът да се изравни. Тази обработка и следващите редовни обработки при отглеждане на растенията дават възможност да се разрушават гездата с яйцата в почвата. Това създава неблагоприятни условия за намножаването на голите охлюви. Плевелите редовно да се унищожават. По този начин се създават условия за проветряване и по-добро огряване на почвата от слънцето, при което влажността й намалява. Ако подпочвената вода е близо трябва да се направят канавки за отводняване. Тези мероприятия създават условия за по-добро развитие на растенията.
Срещу голите охлюви се използват и примамки за укрития. Около растенията се разхвърлят мокри чували, намокрена слама, купчинки дъсчици, парчета плат, керемиди. Под тях призори охлювите се укриват. Събраните охлюви се заливат с гореща вода или се напрашват с минерален тор. Като примамка се използва и бира, която се налива в стъклени буркани, заровени в почвата около 1 см над повърхността. Охлювите се привличат от бирата, влизат в буркана, но не могат да излязат. Събират се и се унищожават.
При голямо намножаване на голите охлюви може да се направи напрашаване на площта около растенията с 400 г праховиден суперфосфат, 300 г негасена вар, 00 г амониев сулфат за 10 кв.м или дървесна пепел. Тези средства дразнят силно кожата на охлювите, при което те отделят голямо количество слуз, силно се обезводняват и загиват. Прилагат се само в сухо състояние. Разхвърлят се равномерно върху нападнатата площ късно вечер или рано сутрин, когато охлювите са активни.
В зеленчуковите и цветните градини, оранжерии, парници, разсадни лехи се прилага гранулираната примамка мезурол шнекенкорн 4 Г – 3 г за 10 кв.м или около 20 гранули за 1 кв.м. (карантинен срок 15 дни). Има контактно и стомашно действие и причинява отравяне на охлювите. Гранулите се разпръскват в междуредията от двете страни на растенията, вечер след залез слънце или през нощта.

Автор: ВЕСТHИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Зимното каланхое цъфти най-обилно

Въпреки че цъфтящо каланхое може да се да се купи по всяко време на годината, най-ефектни са растенията, които цъфтят в естественото за тях време - през зимата. Родът Каланхое обединява около 200 вид...

Слама и сняг забавят цъфтежа

Често рано цъфтящите овошки страдат от повратни мразове. Понякога времето за няколко дни рано напролет се затопля, това веднага подлъгва дръвчетата и пъпките са готови за разцъфнат. Последвалото засту...

Дойде време за ранните домати

Ранните оранжерийни домати се засаждат от края на септември. Почвата предварително трябва да се полее. След като изпръхне, се набраздява. Растенията се засаждат обикновено на разстояние 40-45 см едно ...

Просветлете короната на овошките

След като дървото е дало 1-2 обилни реколти, се правят резитби за плододаване. В началото те са съвсем ограничени. С увеличаване на плододаването стават повече. Короната се сгъстява, затова е нужно ...

Начало