Градина » Как да се избавим от белокрилката

 Как да се избавим от белокрилката

У нас оранжерийната белокрилка е отдавна позната, но години наред тя се е проявявала като обикновен неприятел. По-късно обаче, когато бяха създадени оранжерийните комплекси, белокрилката намери много благоприятни условия за развитие в тях. Започна бързо да се намножава в голяма плътност и да нанася големи повреди на отглежданите зеленчукови култури, особено доматите и краставиците. Навлезе и в оранжериите за цветя. В някои райони на страната със силно развито зеленчукопроизводство - Пазарджишки, Пловдивски, Петрички тя стана опасен неприятел и на зеленчуците, отглеждани на открито. Засели се масово и в дворните градини на хората.
Белокрилката е многояден вид, напада голям брой растителни видове – над 200, включително и някои плевели. Предпочитани зеленчукови култури са доматите, краставиците, тиквичките, патладжан, пипер, фасул, салати, марули, спанак. Развива голям брой поколения годишно – до 10-12. Пълното развитие на едно поколение продължава около 25 дни. Зимува в оранжериите и се заселва по растенията отглеждани на открито. През есента тя отново се връща в оранжериите. Лети през нощта и рано призори. През деня остава скрита в растенията и при обезпокояване излита от тях на късо разстояние. Яйцата се снасят по долната страна на младите листа поединично или на групички, понякога разположени в кръг. Плодовитостта на една женска обикновено е 100-200 яйца, но може да достигне до 500 броя. Излюпените ларви са подвижни през първа възраст. По-късно краката им закърняват и те остават неподвижни. Ларвите линеят няколко пъти и се превръщат в нимфи, от които след 12- 18 дни излитат възрастните форми. Повредите по растенията се причиняват от ларвите и нимфитие. Те смучат сок от листата, дръжките и по-рядко от стъблата. Освен това при храненето се отделя сладка, лепкава течност наречена „медена роса” върху която се развиват чернилни гъбички. Нападнатите растения са със затруднена асимилация и изостават в развитието си. Листата им пожълтяват и опадат.

Борбата срещу белокрилката се провежда трудно

Причините са следните:

1. Белокрилката има голяма размножителна способност. Развива голям брой поколения, които не са разграничени, а се застъпват. Женските снасят голям брой яйца. Проникнала в оранжериите тя се намножава бързо и се развива през целия вегетационен период на отглежданите култури.
2. Напада голям брой видове растения, което и дава възможност да прелита и да се съхранява в тях, преди да навлезе в оранжериите.
3. Нимфите са силно хитинизирани. Тялото им е покрито с плътна хитинна обвивка, през която разтворът не може да проникне и да ги засегне.
4. При белокрилката се появява на устойчивост към прилагания препарат, когато се правят по-голям брой последователни пръскания с един и същи препарат или с препарати с еднакъв химически състав. Когато третирането се прави по този начин, което се случва често в практиката, при големия брой поколения и бързото развитие на белокрилката в даден момент се появяват отделни екземпляри, които проявяват известна устойчивост, макар и неголяма, към прилагания препарат. В следващите поколения числеността на тези екземпляри нараства, увеличава се и тяхната устйчивост. В края на това развитие се появяват популации вече напълно устойчиви. За да се избегне тази проява на белокрилката препоръката е - при необходимост от по-голям брой пръскания прилагайте няколко препарата с различен химически състав, които да се редуват.

Какво е спасението?

Пръсканията срещу белокрилката трябва да започнат веднага след нейната поява в оранжериите, когато растенията са още в началните стадии на развитие, за да се избегне нейното масово намножаване, когато борбата се провежда много по-трудно. Появата и динамиката на летежа се проследяват с жълти лепливи уловки. Появата на белокрилката може да се установи и при разклащане на растенията, при което от тях започват да излитат белокрилки, също и по наличието на прясно снесени яйца по младите листенца, най-често по върха. Прилагат се следните одобрени препарати: актара 25ВГ – 3 г (активно мещество тиаметоксам). Системен препарат с контактно и стомашно действие. Карантинен срок за зеленчуци 3 дни. Вазтак нов 100 ЕК – 3 мл (активно вещество алфа циперметрин), контактно и стомашно действие. Карантинен срок за домати, краставици и фасул 7 дни, за пипер 14 дни. Адмирал 10ЕК – 5 мл (активно вещество пирипроксифен). Ювенил-хормонален препарат с контактно и стомашно действие. Карантинен срок за домати и краставици 3 дни. Децис 2,5ЕК – 5 мл (активно вещество делтаметрин), контактно и стомашно действие. Проявява силно инициално действие. Карантинен срок 7 дни. Дека ЕК – 5 мл (активно вещество делтаметрин). Карантинен срок за зеленчуци 3 дни. Децис 100ЕК – 4,5-10,5 мл/дка (активно вещество делтаметрин). Карантинен срок за зеленчуци 3 дни. Нексид 015КС – 4 мл (активно вещество цихалотрин), с контактно и стомашно действие. Карантинен срок за зеленчуци 7 дни. Конфидор енерджи – 8 мл (активно имидиклоприд+ делтаметрин), контактно и стомашно действие. Карантинен срок за за зеленчуци 3 дни. Моспилан 20СП – 2 г (активно вещество ацетамприд) системен с контактно и стомашно действие. Карантинен срок за зеленчуци 3 дни. Моспилан 20ВГ – 3,5-4 г. Карантинен срок за зеленчуци в оранжерии 3 дни, на открито 7 дни. Би-58 – 10 мл (активно вещество диметоат), системен с контактно и стомашно действие. Карантинен срок 21 дни. Нуреле Д – 10 мл (активно вещество циперметрин + хлорпирифос етил), стомашно, контактно и фумигантно действие. Карантинен срок 28 дни.
Описаните препарати имат различен химически състав и различен начин на действие. По-голямата част от тях са слабо токсични, разграждат се бързо и не оставят вредни остатъчни количества. Тяхното правилно приложение дава възможност за едно ефективно и безопасно приложение.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Пазете доматите от затлъстяване

Гледате доматеното растение нараства бързо, хабитусът му е мощен, стъблата са дебели. Листата му са тъмнозелени, едри, сочни, на върха му обаче са постоянно завити. Опитните градинари никак не се радв...

Нова къпина от двора на приятел

Ако имате намерение да направите голямо насаждение от културна къпина, на която хубавото е, че няма бодли, естествено е да потърсите посадъчен материал от разсадник. За любителски нужди обаче можете д...

Лавандула за стайно отглеждане

Лавандулата е голям род, който включва 28 вида многогодишни вечно зелени растения. За отглеждане в саксии се препоръчва т. нар. френска или испанска лавандула (L. stoechas), която произхожда от Средиз...

Времето се стопли, сейте бамята

Най-късно от всички пролетни зеленчуци бамята отива в градината. Това се обяснява с нейното категорично предпочитание към високите температури и горещото време. Семената ще поникнат, когато почвата се...

Начало