Как да спасим замръзналия лимон
Хиляди домакинства у нас отглеждат по някое цитрусово дръвче: лимон, мандарина и т.н. Най-зиморничав е лимонът. Той не понася температура под нулата. Първи замръзват младите плодчета, растящите леторасли и цветовете. После листата и неузрелите плодове, а след това и клончетата. Заедно с тях може да замръзне кората дори на стъблото. За нещастие, всеки, който е пропуснал прогнозите, сочещи слани, и не е прибрал дръвчето на топло, сутринта се разбързва да го внесе вътре в стаята. И с това всъщност съсипва замръзналото, но живо растение.
Оставете кристалите бавно да се разтопят
Цитрусовите имат една прекрасна способност да замръзват, но без да загинат. При замръзването клетъчният сок се сгъстява, като водата преминава в междуклетъчните празнини и там кристализира. Ако растението не се затопля бързо, то може без проблеми да остане в това състояние много дни. Когато затоплянето става много бавно, ледените кристалчета се разтопяват постепенно и успяват да се просмукнат обратно през клетъчните стени и да възстановят гъстотата на клетъчната плазма. От там насетне дръвчето продължава нормалното си развитие. Но, ако замръзналите тъкани на растението се затоплят бързо в топлото помещение или от пряко огряване от слънцето, водата от разтопените кристалчета се изпарява през порите навън и клетките остават с прекалено гъста плазма, която започва да играе ролята на „отрова”.
Скрийте го под навес
Затова грижовният лимонолюбител да не бърза да внесе замръзналото дръвче на топло, а да го остави навън, под открит навес и там веднага да го завие добре с непрозрачен плътен плат или друга плътна материя или поне с едно-две стари одеала. Така изчаква до пълното размразяване, което се познава по възстановения светлозелен цвят на листата и кората. Едва тогава може спокойно да го пренесе в подходящо светло хладно или леко отоплявано помещение. През зимата се полива по-рядко и само с темперирана вода.
Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА