Фитонията иска светлина, за да се нашари
Фитонията е много красиво саксийно растение, но за жалост е малко позната у нас. Основната причина за това е, че е много капризна красавица. Ще си го обясните, като знаете, че произхожда от тропическите гори на Перу и Бразилия, където се наслаждава на висока въздушна влажност и постоянна топлина.
Предимствата на тези растения са, че през цялата година листата им са свежи с оригинално прошарени проводящи редове. На нашия пазар вече се намират видовете F. verschaffeltii с овално-елиптични листа, 8-10 см дълги. Изглеждат много нежни, защото са с красиви розови жилки. От F. argynoreura - със сребристобяла нерватура има две форми - едролистна и дребнолистна. При втората форма листата са едва 1-1,5 см дълги. Високо се цени родът F. Pearcei, при който нерватурата е червена.
Капризите са много, но лесно се запомнят, като не се забравя произходът на растенията. Запомнете, че фитонията е голяма къщовница - тя не обича да летува извън дома! Изберете й едно светло място, но с непряко слънчево огряване. Ако осветлението е силно, нищо чудно скоро да откриете, че растенията са загинали. Ако ли пък светлината е недостатъчна, приказните багри по нерватурата ще изчезнат. През цялото време температурата в помещението трябва да е над 20°С. Поддържайте почвата винаги влажна. През зимата обаче не прекалявайте и поливайте по-рядко.Особени грижи трябва да имате по отношение влажността на въздуха. Пулверизирайте листата редовно и осигурявайте съд, от който да се изпарява много вода.
Освен като индивидуални саксийни растения, можете да използвате фитонията в композиции или флорариуми, както и за покриване на почвата в зимни градини. И ако забележите, че отделни листенца загиват и растенията ви губят част от чара си, то прищипвайте връхчетата, за да предизвикате буйно разклоняване на нежните стъбълца. Ефектът скоро ще настъпи.
Размножаване
Фитонията се размножава сравнително лесно, чрез вкореняване на резници. Те трябва да са поне с два-три листа. Може да ги поставите предварително в съд с вода, но най-добре е да вкорените по три резника направо в саксиите, в които ще бъдат отглеждани. Тъй като корените са слаби, желателно е саксиите да са плитки и широки. Съставяйте почвената смес от равни части чимовка, листовка, пясък и много добре разложен оборски тор.
Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА