Градина » Завъдете тигридия от собствени семена

 Завъдете тигридия от собствени семена

Тигридията (Tigridia) от семейство Ирисови (Iridaceae) е член на малоброен род клубенолуковични цветя. Около 20-те представители на рода произхождат от Южна и Централна Америка. Името тигридия означава „приличаща на тигър” и е свързано с петънцата, изпъстрящи центъра на цвета.
Клубенолуковицата на тигридията се отличава лесно – тя е издължена и спираловидно извита, не прилича на никоя друга. Стъблата са високи между 30 и 70 см. Листата са с мечовидна форма, светлозелени, равномерно набръчкани. Подобните на екзотични пеперуди цветчета са разположени поединично или на групи по 2-3 на върховете на цветоносните стъбла. Заради тяхната красота в някои страни наричат тигридията августовска кралица. У нас все още рядко се засажда, но в Западна Европа и в Америка е по-популярна дори от гладиолите, с които е близка роднина.
Два месеца – август и септември, тигридията радва очите с всички оттенъци на червеното, розовото, жълтото и с чисто бялото. А по средата винаги има ярко петно. Вярно е, че разцъфналото цветче изтрайва само един ден. Затова пък всеки ден се появяват нови и нови.
Най-често се отглежда пауновата тигридия (T. pavonia). Тя образува доста едра клубенолуковица, покрита с тъмнокафява суха люспа. Към края на вегетацията основният цветонос приключва с цъфтежа и по луковицата се събуждат спящи пъпки. От тях израстват нови стъбла, които зацъфтяват през септември. Това се случва, когато изрежем прецъфтелия цветонос. Ако обаче желаем да получим семена, не го изрязваме, а изчакваме узряването на семената. Получените от тях растения зацъфтяват още в годината на засяването. За целта още през февруари ги засяваме и се грижим за младите растения, докато мине опасността от студове и ги настаним на постоянно място в градината. Ще бъдем приятно изненадани от разнообразието на багрите им, при това нови и неочаквани.
Както при гладиолите, през есента надземната част на тигридията загива. Клубенолуковиците, които през това време са образували гнезда от детки, се изваждат, стъблата и листата се изрязват. Просушават се около месец на стайна температура. След това се поставят в подходящи съдове – щайги или сандъчета, и се засипват със сух пясък. Клубеновите гнезда се разделят през пролетта 3-4 дни преди засаждането, за да успеят да засъхнат раните от разчупването.
Подходящото време за засаждането на тигридиите в градината е през април-май. Избират се слънчеви, защитени от силни ветрове места.Почвата трябва да е лека, пропусклива, плодородна, да не задържа излишна влага. Луковиците се засаждат на дълбочина около 10 см и на разстояния помежду им 15-20 см. Поникват след 4-5 седмици. При добри грижи растенията израстват мощни, но цъфтежът ще настъпи едва през август. Още по-добри резултати ще получим, ако предварително засадим тигридиите в саксии и ги засадим в градината вече пораснали.
Грижите са както за гладиолите – поливане при нужда, разрохкване на почвата и евентуално подхранване веднъж на 2 седмици с комбиниран тор за цъфтящи растения.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Сейте вече краставиците

Краставицата е топлолюбиво растение и семената започват да поникват при температура 15-20°С. Затова сеитбата на открито може да се извърши, когато температурата на почвата на дълбочина 15 см, трайно с...

Как да се грижим за коледната звезда

Наближат ли зимните празници, неизменно на мода излиза коледната звезда. Може да си я купите, може да ви я подарят. Това прекрасно цвете, дошло в Европа и у нас от далечно Мексико, радва не с цветовет...

Саксийните цветя сменят квартирата си

Присаждането на саксийните цветя се налага, когато е образувана обилна коренова система, а саксията е малка; когато почвената смеска е неподходяща; при явни смущения в развитието или физиологични забо...

Запознайте се с ятрофата

Ятрофата (Jatropha) от семейство Млечки (Euphorbiaceae) идва от горите на Централна Америка. Необикновеният й облик веднага привлича вниманието - силно издуто в основата стъбло, едри яркозелени листа ...

Начало