Клематисите растат добре на слънчево, защитено от вятъра място. Корените трябва да се разполагат далече от подпочвените води. Мястото, където не трябва да настанявате растенията, е сенчесто, с ветрове, в низини, където се застоява влагата, при ограничено място, особено около дървета и храсти.
Не се препоръчва да садите клематисите близо до стените на домовете и постройките, тъй като снеготопенето започва именно от тези места и растенията може да измръзнат.
За да е красива градината ви с клематиси от пролетта чак до студовете, е желателно да разположите на участъка си растения с различен срок на цъфтеж. Подборът на цветовата гама зависи само от вас.
Клематисите могат да растат без пресаждане до 15-20 години, затова е важно правилно да планирате участъка.
Клематисите понасят добре пресаждането, затова ако си купите няколко екземпляра и ги засадите за доотглеждане в леха, след 1-2 години можете да ги настаните на постоянното им място. Сложете кореновата шийка на дълбочина от 3 до 8 см в зависимост от етапа на развитие на растението. След засаждането подрежете, като оставите 2-4 от най-долните пъпки, полейте с вода, подсипете с угнил оборски тор или торф.
При засаждането на постоянно място разстоянието между растенията трябва да бъде 0,7-1,5 м. След засаждането задължително поставете опора, която може и да е временна и вържете растението към нея.
Растенията, които са купени с открити корени, е най-добре да се садят през пролетта. Най-надеждно е да си купите клематиси в полиетиленови чашки, контейнери, със закрита коренова система. Такива екземпляри се прихващат великолепно. Тях можете да си купувате и садите през целия сезон, до октомври.
Веднага след засаждането засенчете растения и ги защитете от вятъра. Поливайте ги, но не ги заливайте. Разрохквайте почвата и чистете от плевели.
От рода на астранцията (Astrantia) са познати 10 вида, но се отглеждат най-често само три. С красотата и трайността на цветовете си се отличава A. major - едроцветна астранция. Видът проидхожда от Цен...
Нуждите на овощните растения от хранителни вещества са различни не само за отделните видове и сортове, но и в зависимост от възрастта, гъстотата на засаждане, начина на поддържане на почвената повърхн...
Има го навсякъде из страната и понякога нанася сериозни щети. Напада предимно вишната и черешата, но от него може да пострадат сливите, кайсиите, прасковите, ябълките, че и някои други плоди дръвчета....
Празът е една от най-старите зеленчукови култури. Произхожда от средиземноморските райони и Западна Азия. Отглежда се и се консумира в почти всички европейски страни както в прясно състояние, така и п...