Бамята е готова за бране
Няколко дни след като мине цъфтежът на бамята, може да късате малките завръзи. Достатъчно е да са с дължина 3-5 см. В тази си фаза те притежават характерната консистенция и аромата на този зеленчук. В много ястия се слага бамята, но в гювеча тя е задължителното присъствие.
Растението е отглеждано масово от древните египтяни. Сега заема доста големи площи в арабските страни. В България е пренесена от Мала Азия. По-големи насаждения има в Горнооряховско, Пловдивско, Пазарджишко.
Бамята е една от най-топлолюбивите зеленчукови култури. За да поникне, трябват поне 20 градуса. При сухо и горещо лято дава богата реколта и тогава се бере всеки ден. За растежа е необходима и обилна светлина, на сянка не става. Богатите почви и поливането също са сред задължителните условия. Без вода растенията остават дребни, добивът е слаб, а получените плодове са с лошо качество.
Може да си запазите бамя за зимата сушена. Нанижете на конец плодовете, потопете за няколко секунди във вряла и подсолена вода. После изцедете и окачете на сенчесто, сухо и проветриво място.
През този месец задължително подхранете бамята със смес от равни количества амониева селитра и калиев тор. Така ще стимулирате растежа, ще се образуват нови цветове и плодове.
Сортовете
Каваклийската бамя е най-ранният местен сорт. Плодовете са готови десетина дни по-рано. Наричат я още черна, дребна бамя. Растенията са 2-2,2 м високи, стъблото е покрито с остри зелени космици. Плодовете в техническа зрелост са къси, дебели и издути, тъмнозелени, имат остри, груби космици. Семената са обли, масленозелени, гладки или окосмени. Плодовете на сорта може да се сушат за зимата.
Лясковската (Цариградска бамя) е най-от-глеждана у нас. Сортът е средно ранен. Растенията са високи 1,2-1,5 м, имат 4-5 разклонения. Цветовете са по-едри от каваклийската бамя, а плодовете в техническа зрелост са по-дълги (5-7 см), тънки, нежни и крехки и по-бавно загрубяват. Семената са сравнително едри, гладки, тъмнозелени.
По-ограничено се отглежда Пловдивска (Червена) бамя, която е сравнително ранен сорт, също дава високи добиви. Стъблото е светло-червено, достига до 1 м височина. Листата са също светлочервени. В техническа зрелост плодовете са дълги 4-5 см, по-дебели са от на Лясковската бамя.
Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА