Градина » Борбата с балура продължава до октомври

 Борбата с балура продължава до октомври

Балурът (Sorghum halepensis) е един от най-опасните, широко разпространени многогодишни плевели у нас. Той е много силен конкурент на културните растения. Развива мощни стъбла, за формирането на които извлича от почвата големи количества вода и хранителни вещества. .
Балурът е коренищен, топлолюбив и светлолюбив вид. Образува подземни, начленени коренища с дебели междувъзлия. Във възлите се образуват вегетативни пъпки. На леки почви основната маса от коренищата се разполага на дълбочина 20-25 см, а на тежки - до 10-20 см. Размножава се вегетативно и със семена. Семената му поникват през май след силно затопляне на почвата. Цъфти от юли до септември. Продължителността на вегетационния му период е от 120 до 150 дни.
В коренищата се натрупват резервни хранителни вещества. В топли и осигурени с влага почви, отрязъци с дължина над 2 см развиват нови растения. От спящите пъпки най-напред се развиват издънки, които първоначално нарастват за сметка на натрупаните хранителни вещества. Корените се образуват 1 до 3 седмици след това.
През вегетацията на зеленчуковите култури за борба срещу балура са регистрирани следните хербициди: ажил 100 ЕК (шогун 100 ЕК) при домати, пипер, лук в доза 15 мл; селект 240 ЕК при домати, фасул, картофи - 8 мл + 16 мл прилепител амиго, акарзин или масло РЗ; селект супер 120 ЕК при фасул, картофи - 16 мл; титус 25 ДФ при домати 0,5 г и при картофи (без сорт Бинте) - 0,4-0,6 г, с прилепител тренд 0,1%; фузилад форте при домати, пипер, картофи - 10-13 мл.
Посочените хербициди се прилагат при височина на балура 10-20 см. Дозите са за площ 100 кв.м.
Хербицидите на база квизалофоп-П-етил, ажил 100 ЕК и фузилад форте имат карантинен срок 60 дни, а титус 25 ДФ - 30 дни.
След прибиране на предшественика срещу балура успешно може да се използва хербицид на база глифозат. Можете да използвате и агротехнически мерки. Времето след поникването на издънките, преди да са се вкоренили добре, е най-подходящо за унищожаването им. Прилага се методът на изтощаване на коренищата чрез по-дърбока и по-честа обработка на почвата. Използват се оръдия с подрязващи органи. Избягва се използването на дискови оръдия и фрези.
След ранни предшественици и при сухи години добър резултат в борбата срещу балура се получава чрез ранна дълбока оран през горещите летни месеци. В години с по-висока почвена влажност, след прибиране на предшественика, се провежда плитка обработка и след 3-4 седмици, не по-късно от края на август - началото на септември, се прави дълбока оран.
Двадесет дни след поникването пониците от семена на балура започват да развиват коренища, които до есента могат да достигнат 70-80 см дължина. През есента и рано напролет новите поници трябва да се унищожат бързо чрез подходящи почвени обработки.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Заровете ябълките, за да ги запазите

Много градинари успяват да получат добра реколта от ябълки, а да ги запазят - не могат. Ако годината е била дъждовна и ябълките са поразени от болести и неприятели, такива плодове не бива да се оставя...

Празът се нуждае от много грижи

Празът е една от най-старите зеленчукови култури. Произхожда от средиземноморските райони и Западна Азия. Отглежда се и се консумира в почти всички европейски страни както в прясно състояние, така и п...

Засадете декоративното зеле

Ако все още не сте засадили декоративното зеле, можете да го направите до средата на октомври, стига да имате разсад. Декоративното зеле представлява двугодишно тревисто, най-често високо до 60 см рас...

Как се отглеждат ягоди в саксия

Ако искате да си отгледате ягоди в саксия, сега е моментът да ги засеете. Изберете едри, добре узрели ягоди и ги претрийте през сито. Промийте в чаша с вода, и оставете да се утаят. Излейте водата с ...

Начало