Градина » Пазете градината от картофената нематода

 Пазете градината от картофената нематода

Картофената нематода (Heterodera rostochiensis) е разпространена почти по цялото земно кълбо. В страните на Европа е проникнала доста отдавна и причинява големи поражения. Напада картофите, доматите, от плевелите – куче грозде, попадийка.
Женската на този микроскопичен неприятел има почти кръгло тяло с изтеглена шийка, носеща глава с тънки стилети. В началото възрастните женски са златисто кафяви, след това потъмняват, а накрая някои екземпляри придобиват черен цвят. Дължината на тялото варира от 0,3 до 1 мм, а ширината – от 0,1 до 0,96 мм. Възрастните мъжки имат червеобразна форма, със силно развити устни стилети.
Картофената нематода развива едно или две поколения годишно. Зимува като яйце. Напролет ларвите се излюпват и при подходяща температура (15-16 градуса) и влажност на почвата и при наличие на гостоприемник, те се активират, придвижват се енергично и проникват в кореновите власинки, младите коренчета и по-късно – младите клубени. Хранят се като разкъсват клетъчната обвивка и изсмукват клетъчното съдържание. Образуват се гигантски клетки и правилното развитие на растението силно се нарушава. Ларвите нарастват бързо и се превръщат във възрастни мъжки и женски. Мъжките преминават в почвата. Женските остават прикрепени за корена с предната част на тялото, а задната остава да стърчи навън. След оплождане на женските мъжките умират. Женските продължават да живеят 5-6 месеца, след което се превръщат в цисти. Всички стадии в развитието на нематодата протичат в растителните тъкани. Жизнеността на ларвите се запазва до 10 години. При отглеждане на картофите като монокултура плътността на заразата става много голяма. Най-добре нематодата се размножава в леки, добре аерирани почви.
При появата на заболяването се установяват следните признаци: силно заразените растения изостават в развитието си, образуват само 2-3 стъбла. Листата преждевременно увяхват отдолу нагоре, докато изсъхне и цялото стъбло. Корените стават кафяви, скъсяват се и образуват множество странични разклонения. По тях се виждат с помощта на лупа, и даже с просто око, блестящите златистокафяви зрънца (женските). Клубените са значително по-дребни от здравите, а при силна зараза клубени въобще не се образуват. Понякога от едно гнездо се получават само 1-2 дребни клубенчета.
Картофената нематода се пренася във всички стадии на развитие с картофените клубени, с почвени частички, заразени с цисти, полепнали по кореноплодите, луковиците, посадъчния материал, по селскостопанския инвентар, по обувките на хората и краката на животните, в транспортните средства. Цистите на нематодата могат да бъдат пренесени и с вятъра и поливните води.
Основните положения при провеждане на борбата срещу нематодата са: въвеждане на 4-5 годишно сеитбообръщения, внасяне в почвата на нематоциди, използване на устойчиви сортове картофи.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Време за активна борба с болести и неприятели

Болестите и неприятелите, които са ни създавали неприятности през лятото, не са изчезнали. Това че няма вече култури в градината, които видимо да страдат, не бива да ни успокоява. Напролет ще са появя...

Бъдете внимателни с присадените дръвчета

На първо място, трябва да следите дали се появяват издънки под мястото на присаждане, които бързо и обилно могат да се развият. Те трябва задължително да се премахват, иначе могат да угнетят културния...

Под младите ябълки поддържайте черна угар

Две са основните системи за поддържане на почвената повърхност в ябълковите насаждения - черна угар и чимово-мулчирна система. Черната угар е система от обработки, с които почвата се поддържа през цял...

Борбата с плодовите червеи продължава

Прибирането на реколтата от ябълките и сливите не е повод за успокоение в борбата с ябълковия и сливовия плодов червей. Периодичните пръскания през сезона на вегетацията се прекратяват, но има много в...

Начало