Изпуснатите заболявания съсипват градината
И в градината важи правилото: болестта по-лесно се предотвратява, отколкото се лекува. В топлите и влажни дни масово се разпространяват гьбни болести: брашнеста мана, ръжда, сиво гниене и др. Гъбите нападат тъканите на отслабнали, сгъстени, неправилно торени растения. А вятърът разнася на големи разстояния спорите. В почвата те остават дълго време и проникват чрез корените. Затова преди сеитба профилактично се третират семената, а после не се оставят гъсти разсадите. Още при първите признаци на заболяване да се премахват засегнатите леторасли и листа. Посипаната дървесна пепел върху почвата също укрепва защитните сили на растенията. Засадените в лехите чесън и пелин пазят от брашнеста мана.
Гъбните заболявания могат да бъдат унищожени с помощта на отвара от хвощ. С нея може да се пръска редовно от пролетта до лятото. Ето рецептата: 1 кг свеж или 100 г изсушен хвощ се залива с 10 л вода за едно денонощие. След това се вари 1-2 часа, прецежда се, изстудява се и се разрежда в съотношение 1:5. Препаратът се съхранява 1 седмица.
Срещу брашнестата мана се използва също вратигата - 300 г свежа или 30 г изсушена вратига се залива с 10 л вода за едно денонощие, след това се вари 1-2 часа, прецежда се и се изстудява. Пръска се почвата, без да се разрежда се. Вратигата е отровна, затова внимавайте при работата с нея.
Внасянето на фосфорни и калиеви торове също повишава устойчивостта на растенията. Има ли условия за брашнеста мана, трябва да се избягва азотното торене.
През лятото растенията се пръскат през 8-10 дни с калцинирана сода и сапун (50 г сода и 40 г сапун на 10 литра вода).
Добри резултати дава обработката на растенията със следната смес - половин кофа дървесна пепел се залива с две кофи вода, вари се 1 час, охлажда се, прецежда се и се прибавя 30-40 г сапун.
Към биологичните мерки за борба с брашнестата мана се отнася и извлекът от прегорял оборски тор, най-добре говежди - 1 част тор се залива с 3 части вода и се оставя три денонощия. След това извлекът се разрежда с вода: 1 част извлек и 2-3 части вода. Прецежда се и се пръска няколко пъти, най-добре привечер. Съдържащите се в оборския тор бактерии убиват спорите на гъбата на брашнеста мана.
Същите мерки могат да бъдат използвани при борба с брашнестата мана на цариградското грозде и касиса, на други ягодоплодни култури. Две седмици преди събиране на реколтата всички пръскания трябва да спрат.
Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА