Градина » Преборете зелевата пеперуда без препарати

 Преборете зелевата пеперуда без препарати

Сега е периодът, когато започва отглеждане на късното главесто зеле, един от основните зеленчукови видове за нашата страна. През вегетацията му един от най-честите неприятели е голямата зелева пеперуда. Тя развива 2-4 поколения годишно и зимува като какавида по стобори, сухи дървета, стрехи и др. От нея страдат зелевите насаждения повече в дворните градини, отколкото на полето, което се обяснява с по-добрите условия за зимуване, които се предлагат наоколо.
Пеперудите летят през деня и са най-активни при топло и слънчево време. Една женска пеперуда снася около 250 яйца в групички по долната страна на листата на зелето. След 1-2 седмици се излюпват гъсениците, които се хранят с тях, като често се вгризват дълбоко навътре в зелките, превръщайки ги негодни за употреба.
Как можем да водим борба с този стопански важен неприятел по зелето, без употреба на химични препарати?
1. Унищожаване на какавидите по местата, където зимуват, т.е. почистване на стобори, стрехи, изсъхнали дървета.
2. Ръчно събиране на гъсениците и унищожаването им обезателно с ръкавици, защото последните отделят секрет, който причинява обриви по кожата. Трябва да се знае, че този секрет е отровен за гъски и патици.
3. Поръсване на растенията със смес от половин чаена чаша сол и една чаена чаша брашно. Гъсениците поглъщат сместа и загиват.
4. Употреба на фин дървесен прах или ситно смляна ярма, с които се покриват гъсениците. Тази смес блокира дишането им и те загиват.
5. Засаждане в междуредията на зелевите насаждения на мента, градински чай, вратига, валериана. Те действат отблъскващо на ларвите.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Какви почви обичат овошките?

Овощните растения виреят добре на почви, чиято реакция рН е в границите от 5,5 до 7,5, като повечето от овощните видове успяват най-добре на почви със слабо кисела реакция (рН 6 до 6,5) и на второ мяс...

Не забравяйте да напръскате лозето

След падналите проливни дъждове има сериозна опасност от разпространение на сиво гниене в лозето. Причинител на това заболяване е гъбата Sclerotinia fuckeliana. Тя презимува като склероции и мицел вър...

Акалифата цъфти през цялата година

Акалифата (Acalypha) е от цветята, които грабват от пръв поглед. Родът е многочислен и включва около 450 вида от семейство Млечки. Всичките произхождат от тропиците на Индия и Полинезия. Най-популярна...

Есенно торене на лозята

Резитбите, а след това и гроздето всяка година извличат огромни количества хранителни вещества от лозата. За да се възстанови и да ражда богато, торенето е просто задължително. Фосфорните, калиевите и...

Начало