Ремонт на домашната морава
През март и април е необходимо да се извършат ремонтни работи на тревната площ в случай на следните повреди:
Изчезнал тревен чим - площта отново се изорава или фрезова, наторява се и семената се засяват на дълбочина 1-2 см, последва обилно поливане. Причините за унищожаването на тревната площ обикновено са утъпкване или изсъхване на тревата, поради липса на грижи за поддържането й. От основен ремонт се нуждаят също престарелите и изоставени тревни площи с много празноти (плешивини). Когато заплевяването е голямо, най-напред се третира площта с тотални хербициди, след това почвата се обработва и последващо засяване с райграс.
Отслабнал разреден тревен чим - възстановява се без прекопаване, а само чрез разрохкване с гребла. След това се подхранва и опесъчава. Подсява се с по-ниска норма на разпръскване на семената с 30-40% от обикновеното количество. След поникването посевът се подхранва ежемесечно с азотен тор.
Тревни площи с неравности – подобряват се чрез засипване с хумусна почва за запълване на трапчинките и чрез отстраняване на могилките, почвата от които се разхвърля върху тревния чим. Получените оголени петна се подсяват и наторяват.
Прекомерна рохкавост на почвата на тревния килим е вредна, тъй като тревната площ лесно губи влагата и тревата жълтее и съхне. Това се проявява рано пролетта след мразовитите дни. За да се подобри, тревните площи се валират. Къртичините и мравуняците се заравняват, подсяват и валират. Теглото на валяка не бива да бъде по-голяма от 100-150 кг.
Прекомерна плътност на почвения чим - при продължително поливане или натоварени терени, се получава прекомерно уплътняване на тревната площ, което пречи на достъпа на въздух до корените на тревата, а също така на вода и хранителни вещества. Прави се пробождане на тревния чим със специални машини с прикачени въртящи се тръбовидни вдлъбнати остриета, разположени радиално върху барабан. Това се прави на дълбочина до 8 см, като броят им варира от 40-80 броя на кв. м. Може да стане и с обикновена желязна вила или с валяк със железни шипове. След продупчването на зелената площ тя се подсипва с промит пясък с едрина от 2-5 мм, който запълва дупките. По този начин се подобрява порьозността, водопроницаемостта и поглъщателната способност на повърхностния почвен слой. Подпомага се развитието на кореновата система и се повишава жизнеността и устойчивостта на утъпкване на тревния чим.
Автор: Михаил Харалампиев