Война на депресията и умората
Когато от време на време нямаме настроение или се чувстваме изморени, това е напълно нормално. Организмът ни съвсем не е машина, неподвластна на заобикалящата среда. Напротив, той се влияе от външните явления и реагира с промяна на енергията и настроението. Въпросът е да не изпадаме прекалено често в такива състояния. А това може да стане само ако засилим съпротивителните си сили срещу стреса и малките неприятности, тровещи всекидневието ни.
Реагирайте позитивно
Разбира се, животът по-често е буйна пълноводна река, отколкото спокойно поточе. И обикновено сме принудени да плуваме срещу течението. Не изпадайте в униние от този факт. Стига да не става въпрос за нещо наистина сериозно (смърт, раздяла, тежка болест), останалото не си заслужава да отдавате прекалено значение на негативната му страна. Напротив! Постарайте се да забелязвате дребните неща, които ви правят щастливи - среща с приятели, подготовка за ваканция, чаша кафе с любимия. За да тренирате позитивната си мисъл, систематизирайте деня си, преди да е почнал. На една страна - задълженията и неприятните ангажименти, на друга - забавленията и приятните емоции. И се помъчете да намерите начин да направите първите по-лесно поносими. Така ще решите голяма част от проблемите, които тровят деня ви.
Спортувайте
Движението ще ви се отплати стократно. Освен че ще подобрите настроението си, ще запазите фигурата си стройна и привлекателна. Многобройни проучвания доказват, че практикуването на някакъв спорт стимулира отделянето на ендорфини - хормони, произвеждани в мозъка от хипота-ламуса и хипофизата. Разпространявайки се в нервната система, те имат еуфоричен ефект, близък до този на морфина, но без вредните му последици. Когато изпаднете в лошо настроение, не се колебайте - спортът е прекрасен начин да се преборите с безпокойството и черните мисли. Най-добрите „производители" на ендорфини са спортовете за издръжливост - джогинг, колоездене, плуване, аеробика. Физическото усилие трябва да трае минимум половин час, като се поддържа постоянен ритъм. Не се натоварвайте излишно - иделният вариант е да можете да говорите без прекомерно задъхване, докато спортувате. Това е признак, че не претоварвате сърдечносъдовата си система. Второто условие е да спортувате два пъти седмично, така ще поддържате постоянно нивото на доброто си настроение.
Подходящите цветове
Изхвърлете бежовото, сивото, черното от гардероба си. Ярките цветове имат значителен психологически ефект, свързан с производството на все същите хормони на щастието -ендорфините. Синьото излъчва спокойствие, успокоява нервните и неспокойните. Жълтото и оранжевото притежават динамизираща сила и стимулират тъжните. Когато не сте в оптимална форма, се пазете от червеното - то действа тонизиращо, но е прекалено агресивно за лабилните натури.
Пет съвета, за да запазите радостта от живота
Разтоварвайте се
Ако задържате всичко в себе си, ще акумулирате стреса, а с него и риска един ден да бъдете изцяло погълнати от печални мисли. Така че при всеки удобен случай изхвърляйте напрежението от себе си - плачете, крещете, пейте. Идеалното място - в банята под душа. Или в тоалетната.
Спете
5 или 8 часа, няма значение, важното е да ви стигат. Липсата на сън води до пренатоварване на мозъка.
Хапвайте сладко
Парче сладкиш, шоколад, сладолед. Приемани от време на време, те няма да подействат пагубно на добрата ви форма. А в същото време ще повдигнат неимоверно настроението ви, макар все още да не е научно доказана антидепресивната роля на захарта.
Намерете отдушник
В йога, музика, някакво хоби. Всяка дейност, която развива позитивен аспект от вашата личност, е извор на душевно равновесие. И начин да противодействате на всекидневните предизвикателства.
Глезете се
Намерете време за себе си: гримирайте се, идете на фризьор или козметичка. Тези малки удоволствия се регистрират от мозъка и раждат позитивно отношение към живота.
Ако живеете в стрес
Организмът ви постоянно е във физическо и психическо напрежение, което води до изтощение и хронична умора. Има много начини за борба със стреса:
* Всеки ден отделяйте най-малко един час за себе си.
* Ако сте затрупани с работа, спирайте от време на време, за да си починете.
* Планирайте приятни събития, за да се разтоварите,
* Постарайте се да намалите обема на работата си, Жените се оплакват от преумора три пъти по-често от мъжете. Психолозите обясняват това с повишеното им чувство за отговорност.
Съветът на лекарите:
* Не поемайте прекалено много задачи и не вършете чуждите.
* Поставяйте си постижими цели.
* Не позволявайте работата да обсеби и свободното ви време, колкото и да сте заети.
* Ако изпитвате чувство за вина, въпреки че няма основание за това, обсъдете проблема с психолог.
* Не се старайте да бъдете съвършени във всичко.
Прекалено сте емоционални
Кипящите в душата ви гняв, недоволство или ревност може да доведат до пълно изнемогване. Симптомите на емоционалното изтощение включват занемарява-не на външния вид, неправилно хранене, злоупотреба с алкохол и цигари. Не позволявайте те да вземат връх в живота ви:
* Не се бавете, а решете проблемите, предизвикващи силни отрицателни емоции. Опитайте се да промените поведението си, за да се справите с положението.
* Изкарвайте гнева си върху възглавницата или чрез спорт - това намалява напрежението.
* Анализирайте внимателно причината за състоянието си - можете ли обективно да прецените ситуацията, или сте склонни към преувеличение.
Пътуването ви съсипва
Много от шофьорите признават, че заспиват зад волана. 20% от пътните произшествия са вследствие на преумора. За да я преодолеете, на всеки два часа спирайте и излизайте от автомобила, за да се раздвижете и да се освежите. Предприемайте дългите пътувания през деня.
Чувствате се изморени по всяко време
Тук става дума за синдрома на хроничната умора, която няма нищо общо с обикновената. Причините за това състояние са най-различни - недостатъчна или прекомерна физическа активност, лошо хранене, емоционални проблеми. Потърпевшите се чувстват толкова зле, че даже миенето на косата им коства огромни усилия. Налице са влошаване на паметта, болки в областта на врата и ставите, намален апетит, лош сън, обща слабост. За лечението на хроничната умора е необходимо:
* Правилно дишане. Дълбокото вдишване подпомага насищането на кръвта с кислород. Правете следното упражнение - вдишайте дълбоко, издувайки първо корема, а след това гръдния кош. Задръжте няколко секунди и бавно издишайте, концентрирайки се върху усещанията си.
* Занимания с китайска гимнастика или йога.
* Редовни масажи на цялото тяло. А вие сами можете да масажирате стъпалата си - хубаво разтрийте ходилото, горната част на стъпалото и .пръстите на краката.
* Включете в менюто си фъстъчено масло и нерафини-ран зехтин, медикаменти, в чийто състав влизр женшен. Ако въпреки всички усилия не се чувствате добре, идете на лекар.
Кога сме най-уязвими?
След раждане
Няма нищо по-нормално от това да се чувствате изтощени след раждането. Тялото ви девет месеца е давало всичко от себе си, за да изхрани и вас, и бебето, и е изчерпало наличните резерви от витамини и минерали. Да не говорим за безсънните нощи, които ви очакват.
Съвет: Не се подлагайте на диета за отслабване веднага след като бебето се е появило. Уравновесете храната си, като повишите количеството на приеманите витамини. Почивайте си винаги когато имате възможност, следобедният сън трябва да стане задължителен за вас.
По време на месечния цикъл
Почти всички жени се чувстват зле в тези критични дни. При някои положението е най-лошо точно преди мензис (предменструалният синдром се характеризира с подуване на корема, увеличаване на теглото, главоболие, раздразнителност, умора). При други най-неприятни са дните на самия мензис, особено когато кръвотечението е обилно.
Съвет: Пийте витамин С в ударни дози. Ако губите много кръв (това се отнася най-вече за жените със спирала), можете да вземете специални лекарства за намаляване на кръвотечението.
През зимата
Недостигът на светлина има неблагоприятен ефект върху работоспособността и настроението. Той стимулира отделянето на един от хормоните, произвеждани от мозъка - мелато-нин, който уморява и депресира. Всеки ден трябва да прекарвате на открито поне един час. Всъщност 90% от нас не получават дневната си доза светлина. В резултат - пълно изтощение.
Съвет: Излизайте при всяка възможност в сутрешните часове на деня. Ходете пеш на работа, изберете по-отдалечено място, където да хапнете през обедната почивка, направете си продължителна разходка сред природата през уикенда.
След боледуване
Организмът ви се е борил, за да се защити от инфекцията. Имунната ви система е включена на пълни обороти. Ако не сте имали апетит или сте били подложени на диета, нищо чудно през първите дни в работата краката ви да се подгъват.
Съвет: Сега е моментът да направите пълен курс на лечение с комплексни витамини (поне 15 дни), за да възвърнете тонуса и енергията си. Постарайте се да си лягате в един и същ час и не прекалявайте със съня през почивните дни.
Автор: Снежана Кънева