Градина » Щом земята се затопли, идва време за фъстъците

 Щом земята се затопли, идва време за фъстъците
Използвайте миналогодишни семена, старите няма да поникнат

Фъстъчените семена са изключително калорична храна, съчетават мазнини, белтъчини и въглехидрати. Това се среща при малък брой растения. В Европа са пренесени от Азия и затова са наричани Китайски орех. У нас са оформени два района на по-широко отглеждане - Пловдивски и Благоевградски. Но фъстъци гледат хората в почти всички градини на Южна България.
Фъстъците, като бобово растение обогатяват почвата с азот. Те са много добър предшественик на много култури - зимни и пролетни.
Добре е да знаете, че високото съдържание на мазнини не им позволява да запазят кълняемостта си повече от 3 години. Използвайте за сеитба миналогодишни и съхранени плодове. Изваждате семената непосредствено преди сеитбата.
Сее се в края на април, началото на май, когато почвената температура достигне и се задържи над 15 градуса и има достатъчно влага. Тази пролет закъсня, метереолозите прогнозират необичайно за сезона хладно време в края на април Така че фъстъци могат да се сеят не само в първите дни на май, но и към средата на месеца.

Растенията цъфтят през цялото лято

Биологическа особеност е, че цветовете им могат да се развиват, опрашват и оплождат, без да се появят над повърхността на почвата. Плодообразуването е възможно само при условие, че завръзът прониква в почвата. Плодните дръжки, които носят на върха си оплодената яйцеклетка, се удължават и се мушват на дълбочина 8-10 см в земята, там завръзът започва да нараства.

Ориентирайте редовете север-юг

За развитието си фъстъците изискват топлина, влага и почвено плодородие. Нужни са им 5-6 месеца без мраз, висока средна температура, интензивно слънчево греене и достатъчни валежи през вегетацията. Силно светлолюбиви са, затова избирайте слънчевите места и по възможност ориентирайте редовете север-юг. Осигурете им най-вече през периода на интензивен цъфтеж и плодооб-разуване необходимата влага. През септември и октомври им е необходимо сухо и слънчево време, за да узреят плодовете.
Най-подходящи са структурните и богати алувиално-ливадни и ливадно-канелени почви, добри са и наносните. Реагират добре на минерално торене - азотно, фосфорно и калиево, разбира се, и на органичното торене. Най-широко застъпен начин на сеитба у нас е редовият чрез предварително набраздяване на редовете на 70-80 см и дълбочина 8-10 см. Семената се поставят по две на разстояние 20 см или по едно на 10-15 см. Сее се на дълбочина 6-8 см. Почвата се поддържа чиста от плевели. След прецъфтяването на долните съцветия фъстъците се загърлят, за да се образуват плодовете в почвата.

Автор: Мария Манолова

Представяме Ви:

Как да си отгледате сладки картофи

Бататът (Ipomea Batatas L.), известен у нас още под името сладък картоф, произхожда от тропическите райони на Америка. У нас се отглежда ограничено в Ивайловградско, Петричко, Санданско. Това е многог...

Каменното цвете зимува на хладно

Каменното цвете или глоксинията е клубеново растение с нежни копринени листа и камбанковидни цветове с разнообразна окраска. То е сред най-известните стайни цъфтящи култури. Копринените цветове достиг...

Разсад за късни салати

Става въпрос за салати, които ще се консумират през ноември, когато друг свеж зеленчук в градината няма да има. В този смисъл те са истинско пролетно удоволствие в късната есен. Заслужава си да опитат...

Бялата зелева пеперуда е по-опасна в дворните градини

Макар да я наричат зелева, тя напада не само зелето, но и всички други растения от неговото семейство – кръстоцветните. Ще видите пораженията от нея по репички, репи, синап и др. Храни се също и с лис...

Начало