Градина » Засейте репички преди доматите

 Засейте репички преди доматите

Репичките имат много къс вегетационен период, стават готови само за 30-35 дни. Затова се отглеждат най-често преди или след основната култура. Възможно е да се засеят през първата половина на февруари или в началото на март. Много е подходящо да се сложат преди ранните домати.
За червените кореноплодчета подходящи са структурните рохкави, влагоемни почви. Добри резултати се получават и при отглеждането им на по-леки песъчливи почви. Тежките глинести не са подходящи, там репичките стават груби и лютиви.
Преди да се обработи почвата, се внасят фосфорни и калиеви торове. После се изорава или обръща на дълбочина 22-25 см при почви с по-лек механичен състав и 25-27 см при по-тежките.
Когато преди основната обработка са внесени фосфорни и калиеви торове, предвидени за доматите, допълнителни количества за репичките не бива да се дават.
На малки площи се правят лехи, широки около метър и с произволна дължина, разстоянието между тях е 50 см.
Препоръчваме ви някои от най-често използваните сортове: Сакса 2; Софийски превъзходни, Червени с бели опашки, Едри червени, Любими и Бисер.
Непосредствено преди сеитбата се тори с амониева селитра - дозата е 60 до 80 г на 10 кв. м. Ако това е пропуснато, може да се подхрани с азотен тор, когато е оформен първият лист.

Автор: Мария Манолова

Представяме Ви:

Разучете клонките преди да режете

В овощарската практика се режат и стари клони, но най-често обект на резитба са клонките. Има различни видове клонки и поне някои от тях трябва да се познават, за да има полза от резитбата. Ако се в...

Лукът е готов за прибиране

Обикновено към края на юли - началото на август узрява лукът. Времето през тази година не беше от най-благоприятните, затова задължително трябва да се съобразявате със самото състояние на посева. Лукъ...

Защитете луковиците от болести

Извадени са вече луковиците на лалета, нарциси, зюмбюли и кокичета и се съхраняват по мазета и прохладни помещения. За да имате и през следващата година обилен цвят, трябва да ги преглеждате внимателн...

Зимното пръскане стартира през януари

Зимното пръскане на овошките се прави срещу неприятели, които зимуват по кората, по пъпките и по клонките. При него се унищожават яйцата на червения овощен акар, яйцата на листните въшки, зимуващите л...

Начало