За да не се допусне появата на рак на млечната жлеза през менопаузата, трябва да се съблюдава строг режим на рационално хранене. Хроничното преяждане, увеличената употреба на животински мазнини с високо съдържание на холестерол, както и захарта правят риска от развитието на болестта много сериозен. Резултатите от направените изследвания показват, че жени, употребяващи повече мазни продукти, заболяват по-често от рак на млечната жлеза. Изходът е да се намали консумацията на вредните храни, както и на месо от птици и животни, отглеждани в замърсени райони.
Съветваме жените в менопауза да употребяват не повече от 20-30 г краве масло дневно, месните блюда и концентрираните бульони да се ядат през ден. Яйца – 4-5 за седмица. В менюто да се включват обезмаслени млечни продукти. Този режим е особено важен за жените в преходна възраст, тъй като тогава започва пренастройка в хормоналната система и се появява чувствителност на организма към претоварването с мазнини и холестерол.
Този период не е най-безоблачният в живота на жената. Хормоналните колебания, както вече посочихме, влияят върху настроението, половото влечение, работата на сърцето, паметта, състоянието на костната тъкан. По-рядко като че ли се говори за това, че по време на менопаузата възникват проблеми с жлъчката и червата – повдигане, издуване, газове, запек, камъни в жлъчния мехур.
За да се намалят тези негативни влияния, препоръчваме:
• Старайте се да се храните по-често и на по-малки порции – по 5-6 пъти дневно с малко количество храна. Калорийността на отделната порция не бива да превишава 250-300 ккал.
• Яжте повече повече плодове и зеленчуци.
• Малки порции диетична мазнина могат да стимулират функциите на жлъчния мехур, предпазвайки от образуването на камъни (ако подобни камъни вече са се образували, този съвет няма смисъл). Разтопете 1 ч.л. несолено масло и в него задушете сварените зеленчуци, като внимавате дневното количество на мазнината да не надхвърли 40 г дневно.
• Занимавайте се с физически упражнения 3 пъти на ден по 10 минути. Физическата активност стимулира работата на храносмилателните органи и помага да се избегне излишното тегло.
Години наред за краставицата се е казвало, че може да не е толкова полезна, но в никакъв случай не е и вредна. В старинния руски град Суздал, разположен на река Каменка, съществува интересна традиция ...
Обикновеният питомен лен (Linum usitatissimum) е култивирано растение, което се среща навсякъде у нас. За лечебни цели се използват сухите зрели семенца. Те съдържат 10% слузни вещества, 30-40% тлъсто...
Всички познаваме пълзящия бръшлян – това широко разпространено растение по паркове и градини, пълзящо по дървета, огради и зидове, но малцина знаят за лечебните му качества и го отминават с безразличи...
Маслото от сочни маслини е уникален продукт, който стои в основата на прословутата средиземноморска диета, гарантираща завидно здраве и дълголетие. * Идеално балансираният състав на зехтина допринас...